Published On: 2 Maj, 2016

Zyrtarët e KE-së tregojnë të mërkurën në mesditë për vizat

Vendimi se a do ta merr Kosova liberalizimin e vizave do të bëhet i ditur të mërkurën e 4 majit, thonë burime të Radios Evropa e Lirë në gjuhën serbe, transmeton Indeksonline.

REL-i është thirr në këto burime brenda Bashkimit Evropian në Bruksel.

Nënkryetari i Komisionit Evropian, Frans Timmermans dhe komisioneri Dmitris Avramopulos do të duhet që të mërkurën në mesditë ta bëjë të ditur vendimin për Kosovën, si dhe nëse Turqia i ka përmbushur kushtet për marrjen e liberalizimit të vizave nga muaji qershor, siç është paraparë me planin BE-Turqia për zvogëlimin e ardhjes së refugjatëve në Evropë.

Sot më herët, presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka thënë se Kosova po i numëron orët deri të vendimi për liberalizimin e vizave për kosovarët.

Edhe ministri i Integrimeve Evropiane, Bekim Çollaku ka thënë se kjo javë do të jetë dinamike dhe vendimtare për shtetin e ri të Kosovës.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...