Published On: 15 Tetor, 2016

Zyrtarë të LDK-së dhe AAK-së: Presidenti Thaçi po gënjen për atentatin ndaj Rugovës

Zyrtarë të LDK-së dhe AAK-së, të afërt me zhvillimet e 11 viteve më parë, komentojnë deklaratën e Presidentit Thaçi për atentatin ndaj ish Presidentit Rugova, në mars të vitit 2005.

Pasi kanë kaluar më shumë se 11 vjet, Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka hapur arkivat pas disa letrave drejtuar Kryeprokurorit të Shtetit me të cilat bën thirrje për hetim të disa krimeve më të rënda të kryera gjatë dhe pas luftës në vend.

“Nuk dyshoj aspak që PDK e Thaçi kanë pasur ëndrra që të rrëzohet qeveria pas shkuarjes së Haradinajt në Hagë. Por ish- Presidenti Rugova ka qenë i qartë në qëndrimet e tij”, shtoi ai.

“Amaneti’ i Haradinajt atëbotë kishte shkuar në vend dhe më 23 mars 2005, në një seancë të Kuvendit, Bajram Kosumi qe zgjedhur kryeministër duke e lënë PDK-në ta vazhdojë jetën opozitare.

Deri në atë ditë, Kosumi ishte ministër i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor.

“Rugova ishte i qartë që të vazhdonte ky koalicion [LDK-AAK] dhe unë jam dëshmitar i kësaj,” tha Salihaj.

Njëjtë me Salihajn, ngjarjet i kujton edhe një nga njerëzit më të afërt të Haradinaj, këshilltari i tij Avni Arifi.

“Krejt çka ka thanë është rren. Ai [Rugova] ka vdekë e tash ky mundet me thanë çka të dojë”, tha Arifi për KALLXO.com.

Vite më pas, Thaçi respekton çdo ditë që lidhet me Ibrahim Rugovën.

Por Avni Arifi thotë se në të gjallë të tij, Rugova ka pasur krejt tjetër trajtim nga Thaçi.

“Ai sa herë e ka taku Rugovën e ka fy. Në takimin me ekipin negociator që kishin në shtëpinë e Rugovës, ku prezent kanë qenë Daci, Kosumi e Surroi, Thaçi kishte thënë se kjo është shtëpi e krimit,” tha ai.

Edhe Adem Salihaj edhe Avni Arifi, e pranojnë që ndërkombëtarët atë kohë kanë qenë në favor të krijimit të një koalicioni gjithëpërfshirës, me PDK-në brenda, por “pa ndikuar në formimin e koalicionit”.

“Ndërkombëtarët prej fillimit të ekzistencës kanë preferu me qenë qeveria sa ma gjerë për shkak të numrave se ka pasë vendimeve të vështira, por kurrë nuk kanë imponu koalicione,” tha Arifaj.

“Ndërkombëtarët kanë deshtë që në Kosovë të jetë një qeveri gjithëpërfshirëse, por vullneti i presidentit Rugova ka qenë që të hyjë në koalicion me AAK-në, që PDK të mbes në opozitë dhe kjo është dëshmuar,” tha ai.

Bajram Kosumi vazhdoi punën si kryeministër deri në mars të vitit 2006 kur u zëvendësua nga ish komandanti i Trupave të Mbrojtjes së Kosovës, Agim Çeku.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...