Published On: 14 Shtator, 2016

Zyrtare: ShBA do t’i pranojë 110.000 refugjatë vitin e ardhshëm

Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të bëjnë përpjekje për t’i pranuar 110.000 refugjatë nga e gjithë bota vitin që vjen, kështu ka thënë sot një zyrtar nga administrata e Obamas.

Kjo do të përbëjë një rritje gati 30 për qind nga 85.000 refugjatë të lejuar brenda ShBA-ve gjatë vitit të kaluar, transmeton Express.

Po ashtu, kjo rritje pasqyron shqetësime të vazhdueshme për krizën e refugjatëve që rrjedh nga lufta civile në Siri dhe konfliktet në Irak dhe Afganistan.

Prapëseprapë, kjo nuk mjafton për të përmbushur atë që grupet e avokimit e thonë se është e nevojshme në mënyrë që të adresohet kjo krizë e paparë ndonjëherë që pa rreth 1 milion njerëz tek u futen në Evropë vetëm vitin e kaluar./Express/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...