Published On: 3 Maj, 2016

Zvicra tregon racizëm ndaj Kosovës, në anën e serbëve, merr dush të ftohtë

Presidenti i Federatës së Futbollit të Zvicrës, Ralph Zloczower ka qenë thellësisht i dëshpëruar pas pranimit të Kosovës në Federatën Evropiane të Futbollit.

Në fakt, ai gjatë kohës së votimit për pranimin e Kosovës, Zloczower është parë të ngushëllohet nga presidenti i Federatës së Futbollit të Serbisë, Tomisllav Karadzic.

Fillimisht, Federata e Zvicrës (FFZ) ia kishte arritur qëllimit që Kosova mos të pranohet në Federatën Evropiane të Futbollit.

 Në fakt, FFZ-ja kishte propozuar që në një votim të veçantë të votohet ndryshimet statusore, përkatësisht neni shtatë i UEFA, transmeton Telegrafi.

Neni i shtatë thotë se në UEFA nuk mund të pranohet asnjë shtet që nuk ka ulëse në Organizata e Kombeve të Bashkuara, transmeton Telegrafi.

Por, pas një lotimi të fuqishëm të zyrtarëve ligjor të UEFA-s, Shqipërisë dhe Malit të Zi, u vendos që me vota të fshehta që të votohet për pranimin e Kosovës.

Pas këtij votimi rezultoi se 28 anëtarë ishin në favor të Kosovës, ndërsa 24 kundër dhe dy abstenuan.

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/bujar-bukoshi-spiun-i-udb-se-dhe-kos-it-pohon-gazetari-eftimov/

http://www.shqiptari.eu/vrasjet-politike-xhevat-jusufi-u-vra-ne-prite-nga-komandantet-milioner-pasi-nuk-pranoi-ta-heqe-foton-e-rugoves/

romak

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...