Published On: 15 Qershor, 2016

Zvicra dhe Rumania ndahen paqësisht, me barazim. Kryeson grupin – Video+Foto

 

Kombëtarja e Zvicrës arriti që ta mbarojë lojën me barazim, pasi shqiptari Admir Mehmedi u bë shqiptari i dytë, që shënoi gol në këtë europian.
Ndoshta shqiptarët janë ende ndër golashënuesit më të mirë, ndërsa për Zvicrën u aktivizua edhe lojtari i gjashtë shqiptar Trarashaj, duke u bërë ndoshta komunittei më i madh, shqiptarët që po luajnë në një europian.
Admir Mehmedi me shënimin e një goli brilant, barazoi rezultatin me Rumaninë.
Admir Mehmedi ka shënuar gol spektakular për Zvicrën në minutën e 57-të duke e barazuar rezultatin, pas një seri sulmesh aggressive që nga pjesa e parë. Por, edhe Rumania në këta minuta të pjesës së dytë ka organizuar sulme të rrezikshme, prej të cilave Zvicra shpëtoi me fat.

SHQIPTARI.EU


Kombëtarja e Zvicrës me të cilën shqiptarët janë të lidhur shpirtërisht, herën e parë një vend mik, dhe më fuqishëm pasi për të luajnë luanët shqiptarë, Shaqiri, Xhaka, Behrami, Mehmedi e Xhemajli, por pa harruar dhe injoruar shqiptarin nga Sanxhaku Seferin, zemrat tona rrahin për të.
Por, në pjesëlojën e parë shanset e panumërta të Zvicrës nuk u konkretizuan, veçmas nga Sefer-oviç, dhe pasi ndëshkimi pas një ndërhyrje të palejueshme, nga mbrojtësi zviceran dhe kjo u ndëshkua me penallti. Ishte Stephan Lichtsteiner ai që shkaktoi penallti duke kapur për fanelle një sulmues rumun.
Realizues nga penalltia ishte rumuni Bogdan Stancu, duke e dërguar topin në anën tjetër të Sommerit.
Edhe pas realizimit të golit, kombëtarja zvicerane sulmonte pa ndalë, por nuk ia doli të barazojë në pjesëlojën e parë.
Në fakt, një humbje e Zvicrës e favorizon Shqipërinë, me shpresë që ajo të arrijë rezultate positive me Francën dhe Rumaninë, duke llogaritur në rastin më të mirë mbledhjen e katër pikëve. Por, do të shohim se çfarë do të ndodhë sonte me kundërshtarin ne fuqishëm Francën. SHQIPTARI.EU

 
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...