Published On: 20 Janar, 2016

Zvarritja e nënshkrimit të Rambujesë nga Thaçi ishte tragjike për shqiptarët

 • Në Rambuje ka qenë qëndrimi “MERE OSE MERE” ndaj serbëve

Shkruan: Diana Rexhepi

Në Rambuje ka qenë principi ndaj serbëve “MERE OSE MERE”, jo si në Dejton “MERE OSE LEJE”, në vitin 1995. Nënshkrimi kryesor nga ana shqiptare ka qenë ai i Hashim Thaçit. Por është respektuar forma dmth legaliteti dhe legjitimiteti i një Dokumenti historik. E tash, Madeleine Albright e ka lut Hashim Thaçin me nënshkruar, me fjalët, parafrazim: Ju lus që ta nënshkruani këtë, sepse është vetëm formalitet, e na do ti bombardojmë forcat serbe edhe ashtu, dhe do ti ndalim në kufi me Kosovën. Hashim Thaçit nuk i ka pëlqyer dokumenti Rezoluta 1244, sepse në atë rezolutë, nuk është parë eksplicit pavarësia e Kosovës. Hashimi ka kërkua pushim, dhe ka shkuar në Lubjane të konsultohet me Adem Demaçin, edhepse Albright e ka lut të mos e bëjë këtë dhe ta nënshkruaj menjëherë. Ai sidoqoftë nuk e ka nënshkruar menjëherë dhe ka shkuar në Lubjanë në takim me Demaçin. Për atë kohë sa ka qenë ai në Lubjanë, në vakuum – pritësie të nënshkrimit të tij, në Kosovë kanë hyrë afër 40 mijë paramilitarë, frenkit, arkanët, sheshelët dhe aradha ndihmuese shkorpionët, të gjitha këto aradha paramilitare-vrasëse. Dhe ka filluar siç e dinë të gjithë, vrasja, prerja e shqiptarëve, fëmijëve, grave, pleqve, civilëve. Së pari në Llap dhe Drenicë, dhe pastaj në tërë Kosovën. Mos ta përmendim Gjakovën, sepse serbët e kanë pas mendjen t’ia lënë Gjakovën shqiptarëve, por sipas principit të tokës së djegur (“spaljena zemlja”), pra djege, dhunoje, mbyte krejt çka të mundesh, krejt çka livrit mbyte. Në dy javët e para janë vra dhe masakruar afro dhjetë mijë shqiptarë, e të tjerët janë dëbuar në një proces propagandimi të ikjes dhe dëbimit të drejtpërdrejtë. E tash, ai nënshkruesi, Hashim Thaçi është kthyer në Rambuje dhe ka nënshkruar marrëveshjen. Domethënë, ka bërë atë të njëjtën për çfarë e ka lutur Albright, dy javë më parë, duke i thënë që Forcat e NATO-s dhe aleatët do ti parandalonin forcat serbe me bombardim në kufi, sepse forcat ndihmëse paramilitare janë mobilizuar dhe kanë qenë veç në pritje. Këtë e kanë ditur NATO-ja dhe aleatët pasi që komandosët parashutist të SAS-it anglez kanë hyrë një muaj më parë në Serbi.

Çka quhet përgjegjësi politike por edhe morale? Dhe kush e ka përgjegjësinë politike dhe morale në këtë rast? Vetëm serbët që gjithmonë kanë qenë më dinak dhe taktizues, të armatosur deri në dhëmb, që i lëshuan nga të gjitha burgjet kriminelët të rëndë, e i rekrutuan në forca paramilitare për të shkuar ti masakrojnë shqiptarët në Kosovë, apo përgjegjësi morale bile bile edhe penale kanë edhe politikanët e Kosovës, pa eksperiencë dhe pa kurrfarë dijenie dhe përvoje të taktikës së luftës politike, diplomatike, lojërave taktike që luhen në sfera të larta, në mes lojtarëve të kalibrit të lartë. Këtu qëndron pyetja dhe çështja kyçe. Gjatë tërë këtyre viteve kam tentuar me e lidhë një segment që më ka munguar. Kush e pruni dhe për çka e pruni Hashim Thaçin si njeriun kyç për nënshkrimin e Marrëveshjes së Rambujesë. Kush dhe pse bash atë, Hashim Thaçin, i cili në të ashtuquajturën Rezolutë 1244, e sheh që nuk është eksplicite pavarësia e Kosovës, pa e ditë dhe kuptuar, pa qenë aq i arsimuar dhe i informuar, pa pikë eksperience diplomatike, për ta ditur që më moti, shumë kohë para tij është planifikuar shpërbërja e Jugosllavisë dhe ndarja, apo marrja e Kosovës nga Serbia, Kosovës të cilën serbët e kolonizojnë për herë të parë në histori në vitin 1912, e shkrimet e gazetarit të atëhershëm Lav Trocki, për masakra ndaj shqiptarëve ekzistojnë dhe sot, e Lav Trocki pas atyre masakrave që i ka parë me sy të vet asnjëherë më nuk ka mundur të flinte i qetë.

Të kthehemi në kontekst bashkëkohor. Kush është bashkëpërgjegjës për masakra ndaj shqiptarëve në vitin 1999. Vetëm serbët? Për ata e dimë se çka janë, çka kanë qenë dhe kush janë. Kush përgjigjet nga ana e shqiptarëve, në anën e negociatorëve të anës shqiptare që ishte në Rambuje, për masakrat ndaj popullatës shqiptare në maj të vitit 1999. Kush do të përgjigjet moralisht dhe të jep përgjigje puplike se çka ka ndodhur në Rambuje dhe pse nuk është nënshkruar marrëveshja menjëherë, kur herën e parë në histori shqiptarët ishin në avantazh superior ndaj serbëve? Edhe një pyetje shtrohet këtu.

Pse pranojnë qytetarët e Kosovës të jenë peng i dikujt që i ka pushtetin thjesht të përmbush ambiciet private. Epsh për ambicie thjesht private, personale. Po ju pyes edhe një herë, kush është përgjegjës dhe kush do të përgjigjet për atë që në Rambuje ishte dërguar Hashim Thaçi që të jetë nënshkruesi kryesor i marrëveshjes në emër të UÇK-së, dhe nga injoranca dhe mospërvoja i njëjti, ai Hashim Thaçi është bërë bashkëpërgjegjës për masakra të majit, ndaj popullatës shqiptare në Kosovë, ngase nuk e ka dëgjuar lutjen e Albrightit, e as nuk ka kuptuar çka është ka bëhet?! T’ju them për fund që të gjitha këto ia kam thënë njeriut që e dua shumë, Adem Demaçit. Ia kam thënë këtë në Zagreb, para 6 viteve kur ka qenë në banesë tek unë, dhe kemi biseduar gjatë, e në mes të tjerave ia shtrova dhe këto argumente identike që po i shkruaj sot këtu.

 
Displaying 4 Comments
Have Your Say
 1. Ismet thotë:

  @Kosovari, o klysh, o njeri i retardum, hape mendjen pak se qifti jot po na qon permas.

  Shtrohet pytja: A e dini kush osht grupacioni ma i keq me ni shoqni, kanceri qi e han permbrenda qat shoqnine edhe e myk?
  Osht grupacioni i cili me sy mshel, qorrazi i egzekuton urdhnat e dikujna. Qasi je ti @Kosovari, njeri pa ambicie, as robot jo (dikush-dikush normalisht perfiton nja 1-2% prejt totalit te vjedhun qi per ata jane shume (miljona) e dikush-dikush i merr 20 euro per ni vote).

  Ne boten e sotit ku krejt i sill paraja, normalisht qi sistemi monetar i ka fajet, po kjo teme e thelle, ne anen tjeter krejt ja kisha fal hashim thaqit po ne qofte se e kish lon drejtimin e shtetit prej dikujna qi din dicka. Bash krejt, bile ja kisha ble bileten e ajroplanit atij edhe familjes se vet, vec le te hec prej ktuhit.

  @Diana, shpresoj qe vjen dita e ti jeton ne Prishtine edhe populli te rrespekton per ate qe je.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 2. mustafa hoxha thotë:

  …Nji person nuk sjell as lirine as fitoren !
  Por nji person mund ta teadhetoj lirine ,ta vonoj dhe ta pergjake nga paditunia apo mosguximi apo me qellim nga tradhetia ,por edhe nga deshira per heroizim tvetes ,shkakton e sakrifikon mijra viktima civile apo liftarake ,dhe ne kto raste per kso dsme vepron gjyqi ushtarak ,siq eshte dashte te veproj disa raste gjat luftes ndaj disave qe kan qite pushke e kan ike ne mal dhe kan lan popullaten tpa mbeojtur ne duart e kriminelve fallangave serbe ,ndersa te tillet sot rrahin gjoks si komandanta te pasuruem e hajdut patriota !
  Po ktu fell ka shkue puna edhe aq keq tradhetia ,kur Pacolli shoku thaqit bahet president (e ben thaqi ), kur Thaqi kryeminister dhe tash e ben edhe Isen !?
  Treshja tradhetare qe i ben shum den kosoves para dhe pas luftes !

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(2)
 3. Agron Selimaj thotë:

  Ky komentuesi me emër të rrejshëm “Kosovari” si duket është vet H.Thaçi a po?

  Nga vonesa e nënshkrimit pësuan 13000 shqiptarë nga të gjitha anët e Kosovës. Po në atë kohë Hashim Thaçi ka qenë krejt hajvan. Tash është pak më i pjekur, besoj, po prap nuk po i merr vesh marrëveshjet e Brukselit e po nënshkrun pa lidhje veç sa mos me u dokë që është hajvan.
  Sulmin e parë që e beri NATO ishin urat, rrugët dhe hekurudhat nga serbia për në Kosovë. Po deri sa Thaçi e nënshkroi e gjithë ushtria serbe veç kishte hyrë Kosovë.
  Athua, a ishte vonesa direktivë nga Beogradi. E ky kishe po shkoj me u konsultu sa me humb kohë. Sidoqoftë, do ta marrim vesh. Beogradi deri sot të gjithë sherbëtorët i ka publiku falas.
  Pyetja tjetër. Pse Thaçi nuk i vonoi nënshkrimet e Brukselit si ate të Rambujesë? Marrëveshjet (2013 dhe 2015) jo që nënshkroi tinza shpejt e shpejt, po edhe e manipuloi përkthimin në shqip që populli dhe kuvendi të mos e kuptojë tradhëtin ndaj kombit.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(0)
 4. kosovari thotë:

  zonja “Diana” po ja fut kot, si qeni peles. qellimi yt, eshte hashim thaci, jo e verteta. sipas teje, krejt masakrat, por edhe luften, e ka bere thaci, uck-ja. keto jane mendime dhe ide, te njeriut qe s’merr fare ere nga historia. edhe ti e dine, se pa thacin dhe uck-ne, kosova kurr nuk do te ishte cliruar. Diana po me duket sikur pas ketij emri fshihet njefare danica; sepse; po t’ishte Diana shqiptare, do ta kishte ditur, se Serbia ka pase arsenal, ka pas ushtri e paramilare, me mijra, ne kosove. e dine fare mire se edhe para nenshkrimit te kesaj marreveshje, ata kane masakruar ne tere jugosllavine dhe ne kosove. granatimi nga nato, ka qene vetem mbulese per serbet me vazhduar masakrat, me qellim per ta fajsuar nato-n. po me befason se kujt i paske treguar, per kete, z. demaqi. danica mos ia fut kot. te gjitha keto jane bere me marreveshje te grupit.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(4) Nuk Pelqej(13)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...