Published On: 18 Maj, 2016

Zoti Vokrri, ju jeni ma i madh se politikanët e korruptuar

 

Xhevat Shyqeri Berisha

Kohëve të fundit si Kosovë, kemi pasur ca gëzime kolektive; Paralajmrimi i liberalizimit të vizave, pranimi në UEFA dhe s’fundi pranimi i Kosovës n’FIFA ishin ngjarje shum me randësi për qytetarët e Kosovës dhe ma gjërë. Liberalizimi i vizave nuk dot ndodh për shkak të arriturave politike apo reformave që ka bërë shoqërija e jonë, por thjesht ka ardhur koha që Kosova t’mos mbetet pika e vetme e zezë në Evropë. Për shkak të situatës jo-normale politike në Kosovë, bashkimi evropjan i ka vu kritere shtesë udhëheqjes politike t‘kosovës e cila ësht e detyruar ti përmbush ato siq jan; demarkacioni i kufirit me Malin e zi dhe luftimi i korrupcionit. Demarkacioni i ratifikuar nga ish ministri i punve t’jashtme HashimThaqi, pritet që të ratifikohet s’shpejti edhe në kuvendin e Kosovës pa ndonjë telashe për kundër zërave të arsyeshëm se pi falen Malit të Zi me mijra hektar tokë e Kosovës ! Kurse luftimi i korrupcionit dhe krimi i organizuar do mbetët sfida ma e madhe e shoqëries sonë, edhe për ni periudhë shumë të gjatë. Nuk mund ta luftojnë korrupcionin ata të cilet e kanë instaluar si të tillë, që nga shpallja e pavarsis, për t’mos thën që nga çlirimi. Nuk ka institucion në Kosovë i cili nuk ësht i përfshirë në korrupcion dhe në krim të organizuar; duke filluar nga drejtësija e cila nuk ësht zbatuar fare me arsyetimet banale se ni pjesë të fajit e mbajnë organet e instaluara të EULEX-it gjë që edhe mund të jet ashtu, por përgjegjësija kryesore duhët të bie mbi ata vendas që kanë udhëhequr me Kosovën mbrapsht qe ca vite, dhe duke e zhvatur ate pak pasuri të shtetit të varfur të krijuar me sakrifica kogja të mdha. Politikanet e Kosovës janë shëndrruar në mljoner pa prodhuar asgjë vetëm duke u marr me politikë, diqka e tillë ndodhë në pak vende të botës! Kështu që ky kriter nuk dot përmbushet, por liberalizimi i vizave dot ndodh me siguri. “Mrekullirat” e pritura që dot ndodhin nga liberalizimi i vizave në shoqërin kosovare janë të mdha, n’fakt liberalizimi në Kosovë shihet kryesisht si mundësi për të hikur nga Kosova dhe për t’krijuar mirqenje ekonomike, mbetet mu pa se sa i dobishëm do jet ky liberalizim. Pranimi i Kosovës në FIFA ishte shembulli ma i mirë se si duhet ndarë sportin nga politika.Votimi pro Kosovës edhe nga përfaqsuesit e shteteve që ende nuk na kanë njoft si shtet, ishte për tu pëshendetur, mirpo n’kët rrafsh duhët përgzuar përfaqsuesit e shtetit tanë në krye me Fadil Vokrrin të cilet me nji punë kolosale dhe pa zhurmë, ja arritën që ta zbehin qendrimin e qesharak të Serbies e cila e përjetoi një blamazhë të paparë! Puna e suksesëshme e ekipit të udhëhequr nga Fadil Vokrri ishte ni leksion për klasen tonë politike e cila në rrafshin diplomatik nuk ka arritur as edhe rezultatet minimale, ku një gjë e tillë u deshmua edhe me mos pranimin e Kosovës në UNESCO. Prandai ësht për tu befasuar se si Fadil Vokrri pa kurfar nevoje ju laritet njerzve të politikës kosovare të cilët janë përgjegjësit kryesor për vonesat e integrimit të shtetit në rrafshin nderkombtar. Elitat politike duhet të marrin si shembull zotin Vokrri se si punohet me institucionet nderkombtare nese deshirojmë ti arrim qellimet e tona si shoqëri e vonuar me fajin e politikave tona e që ishin shum të gabuara. Shoqrija kosovare ësht e ngopur me politizime të cilat na kanë ba edhe gazi i botës shum herë, prandai Zoti Vokrri nuk banë asesi të bie pre e Hashim Thaqit dhe Kadri Veselit të cilet kan një të kaluar të dyshimt e që me mish e me shpirt po mundohen që ni pjesë të këti suksesi sportivo-diplomatik të ia atribojn vetes së tyre. Zoti Vokrri duhet ta di se pjesa dermuese e popullit të Kosovës ësht kundër vet ktyre njerzve dhe politikave të tyre që i kanë sjellë dame të mdha ksaj shoqërije, e që disi janë katapultuar në maja të institucioneve pa kurfar merite. Shpërndarja e dreseve Hashim Thaqit dhe Kadri Veselit, ishte fotografija ma e shëmtuar që ësht parë në ato ambijente ndonjëherë. Zoti Vokrri duhet të vazhdoi angazhimet e ti ashtu si deri me tani, dhe nuk duhët të bëhet viktimë e lojrave politike të politikanve të Kosovës të cilet janë njerzit ma të përfolur në rajon, që tani po mundohen ta luajnë rrolin e “Nënë Terezes” edhe pse ne e dim se kush ishin deri sot, duhet ta dinë edhe vet ata se populli nuk ha bar dhe e kanë të qartë se mu klasa politike e lloit të tillë e kanë zhvatur qdo gjë që u ka ardhur n’kuti. Prandai: Zoti Vokrri, Ju jeni ma i madh se politikanët e korruptuar.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...