Published On: 28 Qershor, 2016

Zoti Lu, pse duhet t’ia japim të gjitha pushtetet Kryeministrit?

Nga Artur Zheji – Në thirrjen më të fundit të fisme dhe elegante të ambasadorit Lu, bie në sy, që ai, e ka ndarë tashmë me një vijë të qartë, se kush simbas tij është dhe kush nuk është për një Reformë në Drejtësi, të shëndetshme.

Simbas Ambasadorit Lu, Kryetari i Opozitës Lulëzim Basha, nuk është njeri nga ata.

Po çfarë ka bërë keq dhe të gabuar Lulëzim Basha?

Në radhë të parë, kujtoj se zoti Basha, është nga ata, që fyen më pak ose aspak, në fjalimet apo në qëndrimet e tija politike.

Por le të themi se kjo ka vetëm një rëndësi të dorës së dytë, pavarësisht se ambasadori ynë i dashur, në letrën e vet më të fundit, e rendit si një veti që duhet të ketë klasa jonë politike e “reformuar”.

Por ajo çka ndan Opozitën nga Shumica nuk është as nevoja për një Reformë dhe as mungesa e vullnetit për ta votuar atë.

Me sa më rezulton si gazetar, Çështja Kryesore është, se “Grupi i Punës” që do të bëjë Vetingun e famshëm, do të caktohet nga Qeveria, në një formë të drejtpërdrejtë apo të tërthortë.

Vetingu, kjo lloj site apo ky lloj filtri që do të përcaktojë dhe do të seleksionojë “Kënetën e qelbësirave”, si e quajti Kryeministri Këshillin e Lartë të Drejtësisë, do të përjashtojë një numër të pakufizuar gjyqtarësh e prokurorësh, të të gjitha niveleve.

Dhe fill më pas do të emërojë të tjerë, që sipas traditës shqiptarë, dinë të jenë mirënjohës ndaj emëruesve të tyre…

Bukur mirë, mund të thonë disa, të shporren të korruptuarit.

Por cilët pikërisht?

Kjo u pa fare mirë në rastin e kryepolicit që u shkarkua nga Gjykata e Apelit e shkallës së parë dhe më pas, u “shfajësua” nga e njëjta Gjykatë, por në shkallën e Dytë.

Shkalla e Parë e kësaj Gjykate dhe gjykatësi që mori vendimin, duke gjykuar provat në ngarkim të kryepolicit, për Çështjen e Rëndë të përgjimeve politike, ishte pjesë e “kënetës” dhe “gjykatësi” një vrasës me pagesë.

Shkalla e Dytë, ajo e trembura pra, që uli kokën apo bishtin dhe u nënshtrua, nuk u përmend si pjesë e “Kënetës së ndyrësirave” të sistemit tonë të drejtësisë, sepse, kjo u soll “mirë” me qeverinë, risolli në detyrë kryepolicin dhe pra, shtoi pikët e veta në favor të Vetingut të nesërm.

Zoti Lu nuk e komentoi këtë rast.

Unë nuk e di pse!

Dyshimet për Përgjime të paautorizuara, nga ana e policisë, janë apo nuk janë një “vepër e dënueshme” zot Ambasador?

Apo po të përdorim pak ironi, i bie të themi se është, dora e gjatë e Lulëzim Bashës, që ka shkuar nga Opozita e deri te Drejtoria e Përgjithshme e Policisë së Shtetit, për të kurdisur përgjimet?

Prirem të besoj që ashtu si edhe na thotë edhe ai vetë, zoti i Lu i do shqiptarët, por nuk besoj kurrë që është e shëndetshme që ne të dëgjojmë prej tij, se lideri i Opozitës, është një antireformist, ndërsa kryeministri është për pasojë, vetëm një “burrë i mirë”!

Në 21 Korrik, nëse përmes një trysnie kaq të madhe, këshillash dhe ultimatumesh, do të votohet një Reformë në Drejtësi, që me sa duket, do ti japë të gjitha pushtetet Kryeministrit aktual, ky vend si zor se mund të bëhet më i jetueshëm zoti Ambasador.

Dhe jo sepse kryeministër është Edi Rama. Por sidoqë të quhej ai kryeministër dhe kushdo të ishte, mbi pushteti do ta stimulonte për lajthitje të parrëfyera.

Në këto 3 vite janë larguar mbi 200.000 shqiptarë, nuk themi për faj të Ramës, por edhe për faj të tij.

Unë mendoj se ne, që e njohim Shqipërinë pak më mirë se ju zoti Lu, ndjesë për mungesën time të modestisë por e kam këtë pretendim për njohjen e Shqipërisë, edhe ne gazetarët pa pronarë, duhet të bëjmë valixhet e të largohemi.

Shqiptarëve u duhet një kryeministër i “dobët” dhe një Parlament i fortë, një President me tagra më të larta dhe një skemë trepolare e shpërndarjes së fuqisë së pushteteve, përndryshe, një kryeministër i mbifuqizuar që kontrollon, qoftë edhe tërthorazi Drejtësinë, bëhet herët a vonë, shkak destabilizimi.

Ju nuk e doni dhe nuk e keni dashur kurrë destabilizimin në Shqipëri, por shkuarja drejt një forme jo konsensuale, në miratimin e kësaj Reforme, krijon parakushtet institucionale, për një prishje të thellë ekuilibrash.

Apo dikush ka vendosur që ti jepen të gjitha Pushtet Kryeministrit aktual?

Unë nuk e besoj këtë dhe do të përpiqem që në vendin tim, të mos ndodhë një gjë e tillë! /360gradë

A 5
Loading...
 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. haku says:

  Z. Artur keni te drejte te frigoheni por mos u ndalni me fjalen e lire dhe te drejte. Nje Mazhorance me perqindje te larte votash do arrij edhe kuoten 99,99%. Mjafton argumenti ku Ministri urdheron se cka duhet te beje Presidenti i Republikes. Pra diktati eshte shume prane! Kryesuesi, me ju apo pa ju, eshte kah i ferkon duarte. Artur, mos u frigo te tregosh te drejten!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 2. Avdi says:

  Për kundr faktit se shqiëtart e konsideroj mikun më të madh Ameriken, nga e kaluara kemi mësuar se ambasadoret amerikan sillen si belleret ne çillak te vet.Na kutohet ambasadorja e cila ani pse në kundeshtim me rregullat diplomatike pati veshur edhe rroba ushtarake.Cili do mik që mund të bëhet i anshëm nuk duhet respektuar pa rezervë.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...