Published On: 10 Janar, 2016

Zjarri dhe paqja, dy opsionet e opozitës!

Çfarë do të ndodhë pas protestës së sotme? Si do të vazhdojnë përplaset e opozitës me koalicionin PDK-LDK? A janë përfshirë vërtetë struktura të shërbimeve inteligjente të huaja? Çka i motivoi qytetarët që përherë të parë të mobilozheshin 20-30 mijë veta në një protestë? A po thellohet kriza?

Këto dilema lexues të nderuar do të na shoqërojnë ditëve të ardhshme, dhe mbase edhe mund ti zgjidhni disa prej tyre edhe vet, por së bashku do të mundohemi tí japim një vlerësim dhe zgjidhje, paqartësive të krijuara.

Vetë institucionet, pra partitë në pushtet, më saktë krerët e shtetit e kishin kualifikuar si gjendje alarmante ditën që shkoi, për shkak se sigurisht kishin informacione për mobilizim të madh! Meqë sheshi i Prishtinës është i ngushtë, duket se trysnia që krijon pamja i bën pushtetarët më lehtë të ndjejnë presionin e turmave.

E mira është se pavarësisht gjithë asaj dhune, nuk pati viktima dhe numri i të lënduarve ishte shumë më i vogël se herë të tjera, edhe i policëve, edhe i qytetarëve. Ajo që u kuptua qartë ishte se me protestën e sotme, e cila me gjithë thirrjet e shpeshta për qetësi, eskaloi në dhunë nga njerëz me fytyrë të fshehur, gati të maskuar!

Vetëvendosja me retorikë mbeti më afër skenave të dhunës, një imazh me të cilin ajo përgjithësisht identifikohet në protesta. Ndërsa, në anën tjetër nga lider si Ramush Haradinaj bëhej thirrje për qetësi, shpërndarje të turmës dhe në këtë mënyrë pretendohej distancimi nga çfarëdo dhune, ajo momentale dhe që mund të hamendësohej.

Opozita për herë të parë artikuloi në një ngjarje, dy oferta për pushtetin, marrëveshjen për ndryshim në qeverisje paqësisht ose një ballafaqim tjetër të dhunshëm, për këtë të dytën u dha mesazhi me zjarrin e koktejit Molotov.

Tejkalimi i kësaj situate nuk është afër, përkundrazi duket se vendi sapo ka hyrë vërtetë në krizë. Masa e madhe e mbledhur e njerëzve është alarmuese dhe shpesh injektuese edhe për të tjerët. Edhe të pavendosurit, edhe ata që besojnë më pak tek ndryshimet, mund të nxiten për tu bërë pjesë e turmës, të bashkuar në sheshe. Ky është një reagim psikologjik që ndodh kudo  në botë.

Se si do të menaxhohet situata më tej, do të jetë e vështirë të parashikohet. Jemi të prirur të besojmë, se kësaj here kishte një thyerje më të madhe edhe pse në heshtje, në vet PDK-në së pari, dhe më pas edhe në koalicion.

Tashmë duhet më shumë mençuri dhe më pak retorikë agresive nga pushtetarët, veçmas nga Kryeministri!

Është e qartë se zjarri i vogël, që PDK-ja e ndihmoi të krijohej në Parlament, tashmë doli zjarr i madh në shesh! PDK-ja vazhdon ta llogaris kohën vetëm për vetveten e saj!  Shqiptari.eu

protesta-masive

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...