Published On: 14 Korrik, 2016

Zizi të duam!!!

 

Agim Vuniqi

Aziz Salihu eshte hero i epokes se sportit kosovar, ai tashme disa jave eshte duke bere njeren nder betejat me te veshtira te tij, luften me semundjen. Supermani i boksit kosovar, te cilin nuk arriten ta shtrinin sportistet me te fuqishem te planetit, Aziz Salihu, e nguli per shtrat semundja, por shpresojme qe ai edhe kete beteje do ta fitoi, t’i kethehet familjes dhe miqeve te shumte… Aziz Salihu, nje emer i njohur ne sportin e Kosoves, me i njohuri, eshte dalluar per shkathtesite luftarake, tekniken kulminante te goditjeve direkte ne seri, pastaj aperkatet ne trup, varesisht prej kundershtareve, permbi 500 meçe ne ring, shume medalje te fituara, me e dashura medalia e bronzit ne Olimpiaden e organizuar ne Los Angeles, ne SHBA, ky eshte bilansi i nje sportisti brilant.

Boksi konsiderohej sport i burrave, ku masin fuqine me te miret, sidomos ata ne kategorine super te rende, ne te cilen pjesemarresit dallohen jo vetem per peshen mbi 91 kg, por edhe per goditjet e renda rrenuese, qe gjate lufterave te ashpra ne ring ndodhte, jo rralle, qe boksieret te shtrihen ne podium, qe ne gjuhen e boksit quhet “knockout”.

Azizi kishte krijuar emer ne Svetozareve. Ne meçin e pare te tij ne Prishtine kishte perballe knockoutuesin Xhevdet Peci, ky ishte dueli i pare qe percolla ne mes te dy boksiereve te talentuar shqiptare, vigane, me vone Azizi iu bashkangjit Klubit te Boksit Prishtina, ku arriti sukseset me te medha ne karrieren e tij sportive. Meçi edhepse perfundoje baraz. Ishte nje momentum kur simpatizuesit pranuan herojin sportiv me shume dashamiresi dhe ovacione. Me vone fitoret u rreshtuan nen drejtimin e Lah Nimanit dhe Bruno Hrastinskit. Ne nje rreth me mentalitet konzervativ, modestia e Azizit nuk çmohet, as karakteristikat e nje showmani mbreslenes sipas standardeve amerikane. Ai eshte i pari qe organizoi dhe shfaqi festivale ahengu dhe sporti nen qiellin e hapur, duke rikujtuar dhe falenderuar SHBA, Naton, Erdoganin, Adem Jasharin per kontributin qe dhane ne çlirimin e Kosoves. Sipas kutit kosovar Azizi eshte armik i vetvetes, sepse flet pa dro dhe haptas kritikon devijimet shoqerore pa hezitim.

Ai njihet edhe si njeri nder kontribuesit me te medhenje te zbutjes se dhimbjeve te debuareve, duke i ndihmuar materialisht dhe duke iu ofruar strehim gjate luftes, ai ishte veteran i clirimit te Kosoves. Rruga e tij e veshtire jetesore, e ka lene ate dhe familjen e tij pa strehe, pa pune dhe pa te ardhura. Ne mediat kosovare ka shume keqkuptime, sepse Azizi eshte profesionalisht me i ngrituri ne Kosovë, fal grushtave te tij si shputa e luanit, beri emer dhe u respektua ane e mbane rruzullit.

Aziz Salihu me profesion nuk eshte shkrimtar, por me grushtat e tij shenoi epoken e re te Kosoves, ai rrezoi boksieret me me renome te planetit toke, duke krijuar fame dhe duke ngritur emrin e sportistit kosovar deri ne zenit. Ai nuk eshte shkrimtar, por shkruejti i pari dhe i vetmi historine e levizjes Olimpike ne Kosovë me shkronja te bronzit, ashtu sic ishte medalia e tij e fituar me 1984 ne Los Angeles.

Azizit i deshirojme sherim sa me te shpejte dhe kethim ne mesin tone…. Zizi te duam, sepse ti na deshe ne!

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...