Published On: 13 Tetor, 2016

Zija për Rugovën dhe takimi i Hashim Thaçit në mbledhjen e socialistëve të botës

 


Seferina Serani Selenica

 

“Presidenti Dardan”, Ibrahim Rugova,…(…).. kështu e quaja kur jepja lajmet në televizionin grek! Lajmet i filloja gjithmonë me Presidentët e Shqipërisë dhe të Kosovës, çdo ditë, pastaj lajme të tjera me radhë, por principalja ishin këta dy burra të kohës, Alfred Moisiu dhe Ibrahim Rugova!

Kur vdiq Presidenti Dardan, Ibrahim Rugova, lajmet i transmetoja vetëm mbi këtë ngjarje të rëndë për historinë e Kombit dhe isha e veshur krejt në të zeza! Grekëve ju bëri përshtypje të fortë ky detaj mbi veshjen time!

Dikush më sugjeroi prej tyre se gazetari nuk duhet të vishet me të zeza se vdes një President, për të marrë përgjigjen time, “Mbase keni të drejtë, nëse bëhet fjalë për një President të thjeshtë, por jo, për një Ibrahim Rugova”. Ai është nderi i Kombit tim dhe për të Kombi është në zi, sigurisht edhe unë!

Pas dy ditëve në Hotelin Hilton bëhej një Mbledhje e Partive Socialiste nga e gjithë bota, shkova të përgatis kroniken time, por përsëri isha e veshur krejt në të zeza. Aty pashë se kishte ardhur edhe Hashim Thaçi. Ai nuk më njihte dhe unë ju afrova dhe i dhashë dorën për t’ju prezantuar. I deklarova edhe ngushëllimet e mia për vdekjen e Presidentit Dardan Ibrahim Rugovës, me gjysmë zëri i pranoi, pasi i thashë populli është në zi, sikurse edhe unë, sepse ka humbur një nga prijësit e vet madhor, udhëheqësin e Kosovës dhe siç e sheh deri në Athinë mbajmë zi për të!

Hashim Thaçi, më falënderoi dhe atë moment shikimi i tij u përqendrua mbi veshjen time, të zisë…!!! Unë u largova pastaj duke i uruar ditën e mirë…!!!

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. mali thotë:

    krye krimineli hashim “demokrati” ne mbeldhje me socialista! Nuk isht hera e pare per kriminelet enveriste te Kosoves dhe Ilirides sot ne pushtet si “demokrata”, viteve 90-ta me ane te sigurimit komuniste takoheshin ne greqi, merrnin perkrahje sygjerime beheshin plane,si ta marrin kalan nga brenda.

    Përgjigjiuni
    Pelqej(9) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...