Published On: 9 Prill, 2016

Zhgënjyese për Kurtin: Thaçi mund të bëhet president vetëm aty në tavan ku rrinë minjtë

Shumë muaj më parë, qysh prej se filloi të përmendej mundësia e zgjedhjes së Hashim Thaçit president, filluan kundërshtime dhe mospajtime të shumta, si nga ana e deputetëve, ashtu edhe nga disa politikanë të tjerë, raporton GazetaBlic.

Një tempo i tillë vazhdoi deri pak minuta para se ish-i pari i PDK-së Hashim Thaçi, ta merrte epitetin e të parit të shtetit.

 I tillë ishte edhe lideri i AAK-së Ramush Haradinaj. Ai më 20 shkurt 2016, pati deklaruar se Thaçi nuk do të arrijë të zgjidhet president i Kosovës.

“Nuk besoj që do të zgjidhet, nuk besoj. Nuk e shoh këtë situatë të mundur. Mendoj se ne, më 7 mars do të shkojmë automatikisht në zgjedhje”, pati deklaruar Haradinaj, në një intervistë për Top Channel, përcjellë GazetaBlic.
Ngjashëm pati menduar edhe ish-lideri i Vetëvendosjes, tani deputet i kësaj partie, Albin Kurti.

Ai më 5 shkurt të po këtij viti, qe shprehur i bindur se Hashim Thaçi nuk do të mund të zgjidhet president, së paku jo në sallën e kuvendit.

“Ai mund të bëhet president në tavan ku rrinë minjtë e në Gërmi gjarpërinjtë, por në sallën e seancave në Kuvendin e Kosovës, jo”, qe shprehur Kurti për transmetuesin publik.

Mirëpo, përkundër rezistencës së vazhdueshme të tri partive opozitare: VV-së, AAK-së e NISMA-s, ish-zëvendëskryeministri i Kosovës arriti që përfundimisht më 26 shkurt të këtij viti, të vijë në krye të shtetit. Madje, zgjedhja e tij u bë pikërisht në sallën e Kuvendit të Kosovës.

Pas zgjedhjes president, Thaçi dha dorëheqje nga të gjitha pozitat që i takonin, ndërsa tek më 7 prill, ai dha betimin si presidenti më i ri i shtetit.

“Betohem se tërë fuqinë time do t’ia kushtoj ruajtjes së pavarësisë, sovranitetit dhe integritetit territorial të Republikës së Kosovës, sigurimit të lirive dhe të të drejtave njerëzore e qytetare, respektimit dhe mbrojtjes së Kushtetutës dhe ligjeve, ruajtjes së paqes dhe mirëqenies së të gjithë qytetarëve të Republikës së Kosovës dhe me ndërgjegje e përgjegjësi do t’i kryej të gjitha detyrimet e mia” tha ai në foltoren e Kuvendit.

E krejt në fund, gjatë ditës së djeshme (8 prill), u mbajt edhe ceremonia inauguruese e presidentit Thaçi, me ç’rast pati qindra-mijëra të ftuar, një pjesë e të cilëve (nga figurat më të rëndësishme botërore), munguan.

Pjesëmarrës në këtë ceremoni, pati shumë persona nga institucionet e ndryshme të Kosovës, por më pak nga ata të institucioneve botërore. E nga homologët e tij (të vendeve të ndryshme), morën pjesë vetëm dy persona: presidenti i Shqipërisë Bujar Nishani dhe presidentja e Kroacisë, Marija Kapitanovic./GazetaBlic/

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. Komenti per krjet thotë:

  O moj Shqipni mos ke frikë
Se i ke djemt ne Amerikë
  O Hashim mos ke frikë
Se e ke Albinin n’politikë
  Oj pozitë ti kurrr mos e ke frikën
Se opozita e egër s’ do Amerikën
  Oj Kosovë mos tu shterrt përroi
  Se Lirine s’e duron Veton Murroi
  Oj Kosovë mos u tut nga ploja
  Se n’politik u rras Ramush gjojaa
  O Parlament, mos tut qe rrxohet tavani
  Se n’to nuk u hyp Fisnik Orangutani
  Oj Kosovë mos u tut kurr prej Serrbije
  Se ne Kosova ka Rrencolla pej Rusijee
  Oj Serbi-rraspi kurr mos thuj se hupa
  Se patriota jane Fatmir Lima ham Kupa
  Oj AMERIKË ti kurre mos u tut prej Rusiije
  Se Kadrija merr “dukumenta me kill” pej Serbije
  Ani Mitrovice veriore mos u tut nga integrimi
  Oooooh se kryetar eshte i madhi o Hashiiimiiii
  Shqiptar, ju kurr mos u tutni prej Rusëve dhe Shkive
  Se me ju dajm do te jetë Vetvendosja urbano-primitive
  Ani more ISIS oo mos thuj o marova
  O se me ty është oooo Naim Trrnava
  Ani moj Europe mos u tut prej ISIS-it
  Sepse ti nuk qeverisesh prej IsPisit
  Ani moj Prishtine tu ka shtu zullumi
  Se kryetar tu boooo Shpend Tullumi
  Ani more kriminela, idiota, muslimana e pisa
  Mos u tutni se trollin n’Prishtina ua fali mulla Isa
  Ani moj Kosove ti, më je bo shumë fragjile
  Se ketu pyeten gjoja me emnin “shoqnia civile”
  Komunista, Islamista, Fashista, ju mos kini tendosje
  Se n’Kosove ket pune e bon fort mire, Vetvendosje
  Ani moj Kosovë mos u tut qe Republika kapitullon
  Se Albin Psikopati, ty me shigjeta atomike t’mbron
  Rrobaqepësa, Berbera , mos t’ju rrok për biznis brengosja
  Se ne lufte, ju do shisni dimija, dhe rruani ahmakun Qosja
  28 vite vuajtje nëpër burgje dhe zgafella
  Dhe ai prap ju quan juve vllazën shkavella
  Kosovë ty kurr nuk të vjen dhe kaplon e Vërteta
  Se B-analistat folin qyfte ne TV dhe nëpër Gazeta
  O Limakqelik aeroporti, shkurtimin e fluturimit e solli
  Për Llondon e New York, duhet me i ra kah Stambolli
  Ani moj Serbi ti kurr mos thuj oooo marova
  Se Plazma keksa pej teje blen krejt o Kosova
  Ani Kosovar ooo si arusha ju vazhdoni me flejt
  O se Elekroanadolli me ora Kohler, ka me ju rrejt

  Me fjalë tjera, precize dhe madheshtore
  Rrnoooft Amerika, se na jem veq një fore
  Se pa Amerikë lirine, me fitu s’kishim mujt
  Edhe ton Shqiptareve, Vendi na kish lujt.
  Ooo AMERIKA edhe Lirine , neve na e solli.
  Se pa AMERIKE prap na kish prit Anadolli..

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...