Published On: 26 Shkurt, 2016

Zhbogar: Qeveria dhe Opozita, të gjejnë një mënyrë për të lejuar Kosovën të ec përpara

Ditët e fundit në Kosovë kanë qenë shumë dinamike në kuptimin politik.
Zhbogar, përmes një njoftimi u ka bërë thirrje akterëve politikë që të gjejnë një mënyrë për ta tejkaluar këtë situatë, dhe ta dërgojnë Kosovën tutje në procese.
“Ata janë të shqetësuar me krizën në vazhdimet politike në Kosovë dhe ku ajo mund të çojë Kosovën dhe popullin e saj në të ardhmen. Stabiliteti politik është një parakusht për zhvillimin ekonomik, liberalizimin e vizave, procesin e normalizimit, si dhe zbatimin e reformave evropiane dhe të MSA-së”, transmeton lajmi.net
“Ne besojmë se Kosova ka arritur në një fazë ku duhet të dëshmojë se është në gjendje të merret me çështjet e saja private. Qeveria dhe opozita duhet të gjejnë një mënyrë për tu ulur rreth tryezës dhe të angazhohen në një dialog politik në interes të popullit të Kosovës, dhe të përpiqen për të gjetur një mënyrë demokratike nga e cila do të lejojnë që Kosova të ecë përpara “, shtoi Zhbogar.
Në fund, ai arriti në përfundimin se ata kanë nevojë që të bashkojnë forcat dhe të marrin rrugën e një zhvillimi më të madh ekonomik, për të vënë Kosovën në rend të parë dhe të punojnë në përmirësimin e ekonomisë dhe sundimin e ligjit, dhe krijimin e mundësive për vende të reja pune.
“Ne i bëjmë thirrje për një dialog politik, me ambicie dhe qëllime të përcaktuara qartë. BE-ja është e gatshme për të mbështetur këtë proces në çdo mënyrë të nevojshme dhe të dobishme”, shton ai. /Lajmi.net

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...