Published On: 19 Korrik, 2016

Zhbogar: Mos e ratifikoni demarkacionin vetëm për shkak të vizave (Video)

Ratifikimi i marrëveshjes për demarkacion, nuk duhet bërë vetëm si këmbim me liberalizimin e vizave, pasi diçka e tillë do të mund të dëmtonte vetë Bashkimin Evropian, raporton KTV

Kështu ka thënë në një intervistë në “Rubikon” të KTV-së, përfaqësuesi i lartë i BE-së për Kosovë, Samuel Zbogar, i cili këto ditë po e përfundon mandatin.

Sipas tij, ratifikimi duhet bërë vetëm nëse palët besojnë se çdo gjë është në rregull me marrëveshjen.

Dialogu me Serbinë do të rifillojë me t’u formuar Qeveria në Serbi, ka thënë përfaqësuesi i lartë i BE-së dhe njëherësh ndërmjetësuesi i këtij dialogu, Samuel Zbogar.

Kriza politike në Kosovë dhe zgjedhjet në Serbi, kanë bërë që ky proces të ngec. Gjendja e krijuar në vend dhe politizimi i emërimeve në ndërmarrjet e institucionet publike, do të përmenden në raportin e ri të progresit.

Ndër të tjera, Zbogar ka përshëndetur dorëheqjen e ministrit Agani, ndërsa ka thënë se janë plotësuar të gjitha kushtet për fillimin e Gjykatës Speciale për çka pritet vetëm ratifikimi i marrëveshjes nga Holanda.

Në përfundim të mandatit të tij, Zbogar ka thënë se po largohet me miqësi të mirë dhe me ndjesinë që njerëzit e vlerësojnë atë çfarë ka bërë.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...