Published On: 17 Janar, 2016

Zgjidhet misteri i Trekëndëshit të Bermudës?

  • Trekëndëshi i Bermudës është një zonë e oqeanit në mes të Bermudës, Floridës dhe Puerto Rikos. Gjatë dekadave të fundit, mijëra anije dhe aeroplanë janë zhdukur nën kushte të çuditshme natyrore, dhe për këtë arsye ky vend quhet ndryshe edhe “Trekëndëshi i Djallit”.

Trekëndëshi i Bermudës është një mister i botës njerëzore. Shumë njerëz besojnë se ekziston një shkak i çuditshëm shkencor prapa këtij rajoni, kështu që shumica e njerëzve kanë përjetuar fat të keq, që prej herës së parë kur filloi të ndodhë me Kristofor Kolombon më 1492.

Disa autorë pretendojnë se e gjitha kjo filloi më 1964, kur autori amerikan Vincent Gaddies hulumtoi dhe emëroi këtë zonë si “zona vdekjeprurëse e Trekëndëshit të Bermudës”, shkruan Gazeta Express.

Ellen Austin, një anije e madhe me ekuipazh që udhëtoi në mes të Nju Jorkut dhe Londrës, kur kaloi në ‘enën boshe’ të Bermudës, një stuhi e madhe e kaploi atë. Pas dy ditëve, anija u gjet bosh duke lëvizur nëpër Trekëndësh.

Kështu, Trekëndëshi i Bermudës konsiderohet si një nga misteret më të mëdha në Tokë. Shumë studime shkencore janë përpjekur për të zbuluar se çfarë ndodh me të vërtetë kur dikush provon ta kalojë atë.

Rezultatet më të fundit nga studimet e kryera atje thonë se një lloj rrezatimi tokësor dhe disa frekuenca të larta të fushës magnetike rezultojnë në zhdukjen e anijeve, aeroplanëve dhe njerëzve atje. /Gazeta Express

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...