Published On: 18 Maj, 2016

Zgjedhjet e ardhshme parlamentare në maj të 2017, në pako me ato lokale ?

Zgjedhjet e ardhshme parlamentare pritet të mbahen në pako me ato lokale nga mesi i vitit të ardhshëm.

Lajmi mësohet nga burime diplomatike për agjencinë e lajmeve INA. Siç mësohet, ky opsion është shtruar edhe para katër partive kryesore politike VMRO-DPMNE, LSDM, BDI dhe PDSH, por VMRO-DPMNE refuzon prolongimin e këtillë.

“Një nga opsionet që kemi nga diplomatët evropian është që zgjedhjet e parakohshme të mbahen nga mesi i vitit të ardhshëm, gjegjësisht në muajin maj, bashkë me zgjedhjet e rregullta lokale. Ne kemi pranuar një datë të tillë dhe jemi dakord”, theksoi për INA, një burim partiak, që transmeton detaje të negociatave me diplomatë. Në rast se zgjedhjet do të mbahen në maj, atëherë shpërbërja e Parlamentit duhet ë ndodhë më së voni në mars të 2017.

Një nga opsionet është që zgjedhejt të mbahen në shtator ose tetor, por diplomatët druajnë se sërish do të zvarritet procesi i implementimit të obligimeve të Marrëveshjes së Përzhinës.

Deri në këtë periudhë pritet që të jetë në funksion qeveria e përkohshme e udhëhequr nga Emil Dimitriev dhe e përbërë nga tri partitë nënshkruese të Përzhinës. (INA)

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...