Published On: 13 Janar, 2016

“Zgjedhja e Thaçit president, indikator serioz i fillimit të luftës qytetare”

Analisti Behlul Beqaj, vlerëson se zgjedhja e Thaçit, President, do të ishte indikator serioz i fillimit zyrtar të luftës qytetare në Kosovë.
Kreu i Listët serbe, Sllavko Simiq, ka thënë për Radio Dukagjinin se me partnerët e koalicionit PDK dhe LDK konsultohen për të gjitha çështjet, problemet apo marrëveshjet.

Ai potencoi se së shpejti në Kuvend do të jetë çështja e presidentit, dhe njëri nga kandidatët për këtë post, partneri i koalicionit të Listës, Hashim Thaçi.

Për këtë çështje, ai tha se subjekti i tij nuk ka qëndrim, por theksoi se së shpejti do të bisedohet për këtë çështje me partnerët e koalicionit.

Ai në këtë drejtim nuk pret të këtë kushtëzime, as me themelimin e Asociacionit të komunave serbe, meqë thotë se kjo çështje është marrëveshje ndërkombëtare.

“Është e sigurt se nuk do të kuzhtëzojmë votimin për zgjedhjen e presidentit të Kosovës me themelimin dhe konstituimin sa më parë të Bashkësisë së komunave serbe, meqë Bashkësia e komunave serbe është marrëveshje ndërkombëtare. Sa i përket zgjedhjes së presidentit, do të shohim, në periudhën e ardhshme do të nxjerrim konkluzione dhe do të dalim para opinionit me qëndrimin tonë”, ka thënë Simic.

Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, përfundon mandatin në prill të vitit 2016.

Në bazë të marrëveshjes mes partnerëve të koalicionit qeverisës PDK-LDK, Hashim Thaçi do të propozohet si kandidat për President.

Ndonëse nuk është bërë e ditur ende data, kur emri i tij do të shkojë për votim në Kuvend, në opinion tashmë janë hedhur disa përllogaritje, nëse kreu i PDK-së do të ketë votat e mjaftueshme ose jo.

Analisti Behlul Beqaj, shprehet i rezervuar nëse Hashim Thaçi do të ketë votat për President, por thotë se në qoftë se ai zgjedhet, do të ishte indikator serioz i fillimit të luftës qytetare në Kosovë.

“Nëse eventualisht zgjedhet për Kryetar të Republikës së Kosovës, ky do të ishte indikatori më serioz i fillimit zyrtar të luftës qytetare në Kosovë, për shkak se nuk është personalitet integrues, por është personalitet dezintegrues i shoqërisë kosovare”, ka vlerësuar Beqaj.
Zgjedhja e Presidentit bëhet me dy të tretat (2/3) e votave të të gjithë deputetëve të Kuvendit.

Nëse kandidati nuk merr votat e mjaftueshme në herat vijuese, ashtu siç është e paraparë me Kushtetutë, shpërndahet Kuvendi dhe shpallen zgjedhjet e reja, të cilat duhet të mbahen brenda 45 ditësh.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...