Published On: 16 Gusht, 2016

Zëvendëspresidenti Biden do të flasë edhe për demarkacionin

Ardhja e zëvendëspresidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA), Joe Biden në Kosovë, përveç se është një vizitë e rëndësisë së veçantë, pritet të përcillet me disa mesazhe për klasën politike në Kosovë.

Demarkacioni është bërë njëra nga temat më të nxehta në diskursin politik në Kosovë, çështje për të cilën pritet të flasë edhe zëvendëspresidenti i SHBA-ve.

Një burim i Qeverisë së Kosovës ka thënë për Telegrafin se çështja e kufirit të Kosovës me Malin e Zi do të jetë temë e bisedimit me zëvendëspresidentin Biden.

“Po, pritet që edhe demarkacioni të jetë në diskutim”, ka thënë ky burim.

Kohë më parë, gjatë pranimit të letrave kredenciale të Ambasadores së Kosovës në SHBA, Vlora Çitaku, Presidenti i SHBA-ve, Barak Obama, ndër të tjera pati deklaruar se nënshkrimi i Marrëveshjes historike për demarkacionin e kufirit në mes Kosovës dhe Malit të Zi ka demonstruar edhe më tutje përcaktimin e Kosovës për marrëdhënie të mira fqinjësore dhe vendosshmërinë e Kosovës që çështjet rajonale të adresohen në frymën e dialogut dhe bashkëpunimit.

“Përcaktimi i Kosovës që sfidat e lartpërmendura t’i adresojë në mënyrë të përgjegjshme dhe konstruktive ka vënë Kosovën në një rrugë solide drejt rritjes së stabilitetit, sigurisë dhe prosperitetit në një Evropë të plotë, të lirë dhe në paqe. Ka shumë punë në rrugën drejt fuqizimit të demokracisë dhe ekonomisë dhe drejt integrimit në Institucionet rajonale dhe ndërkombëtare. ShBA-të do të vazhdojnë t’ju mbështesin në këto sfida dhe në sfida tjera”, ishte thënë në letrën e Obamës drejtuar Çitakut. /Telegrafi/

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. fery thotë:

  Keto gazeta tona , e gazetar te korruptuar as te verteten s po kane guxim te na tregojne , se sa ua ka shkule veshin z. Biden politikan -oligarkeve te Kosoves por , po shkruajn e po flasin bash ashtu si po u shkone pere shtati sepse , per rrena s shkojne askush ne burg por , kure te vjene Raporti per Kosoven , kur te vijne se shpejti ” arritjet ” dhe vlersimet nga DASH, do te shofim se si kane kalue keta ” burra ” tone ne te vertet ne ato bisedime.S po paragjykoj por , doreheqja e z.Grabovci mund te lidhet me viziten e zevendpresidentit Biden.Ditet ne vijim do te dalin edhe ” supriza ” tjera…te presim dhe do te shofim

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)
 2. Mal uka thotë:

  Ju Amerikant Ose distancohuni prej diktatit e padrejtsise
  Ose neve vet u distancojme se Pse diktat nuk durojme !
  Cka din Bajden per kufinin ? pSe perzihet Barak obama e
  ambasadiret e amerikes ne secilen fertere ku perzhiten e
  fergohen interesat e hajnave ,banditve dhe u dalin krah!
  Neve si qytetar dijm tu thome atyre jodemokratve qofshin edhe
  amerikan Thene qafn e mos na e lodhni historine Mos na e prishni
  ardhmerine Mos perzihiu ne pune te mbrendeshme Boll,Boll BollBajden!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(1)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...