Published On: 13 Janar, 2016

Zëvendëskryeministrja serbe i përgjigjet ashpër homologut rus

Zëvendëskryeministrja serbe, Zorana Mihajloviq, ka reaguar me ashpërsi ndaj deklaratave të zëvendëskryeministrit rus, Dmitri Rogozin, i cili tha se Serbisë i kanoset rreziku i njëjtë nga emigrantët sikurse Gjermanisë, përkatësisht qytetit të Këlnit, gjatë natës së Vitit të Ri, ku qindra gra gjermane u sulmuan seksualisht, kryesisht nga afrikanoveriorët.
Mihajloviq, u përgjigj ndaj këtyre deklaratave të Rogozinit duke e porositur atë që të përkujdeset për shtetin e tij, transmeton KosovaPress.
“Mendoj që ai është mirë të përkujdeset për shtetin e tij dhe ne për tonin”, ka theksuar ajo.
Kur është pyetur për takimin e Rogozinit me kryetarin e partisë radikale të Vojsllav Sheshelit, ajo ka thënë se në Serbi secili është i lirë të shkojë kudo dhe të takojë këdo.
Ndërsa, sa i përket politikave të Sheshelit, ajo tha se politikat radikale të tij janë konfliktuoze dhe në kundërshtim me politikat që ndjek SNS-ja drejt BE-së.
Sipas saj, rruga e Serbisë për anëtarësim në BE nuk është për shkak të BE-së, por është nevojë që Serbia të arrijë standardet evropiane dhe botërore.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...