Published On: 28 Gusht, 2016
Bota |

Zëvendësi i Merkelit: Negociatat për tregti mes SHBA’së dhe BE’së kanë dështuar

Zëvendësi i kancerales Angela Merkel në Gjermani, Sigmar Gabriel ka thënë bisedimet mbi Tregtinë dhe Investimet e Partneritetit Transatlantik (TTIP) kanë dështuar në thelb në marrëveshje të tregtisë së lirë në negociatat mes Shteteve të Bashkuara dhe Bashkimin Europian

“Negociatat me SHBA’në kanë dështuar, sepse ne europianët nuk duam t’u nënshtrohemi kërkesave amerikane”, ka thënë ai, sipas një transkripti të nxjerrë nga transmetuesi gjerman ZDF gjatë një interviste, shkruan Reuters, transmeton Express.

Në anën tjetër, SHBA’ja dhe BE’ja kanë kërkuar që përfundimi i bisedimeve për TTIP të përfundojë në vitin 2016, mirëpo të dyja palët nuk kanë arritur ende të pajtohen mbi çështje të ndryshme, duke përfshirë edhe bujqësinë./GazetaExpress/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...