Published On: 20 Gusht, 2016

Zëvendëskryeministrat Kujtim Shala e Hajredin Kuçi kundër demarkacionit, nuk e votuan Projektligjin që ia fal 8.000 mijë hektarë Malit të Zi

Dy nga njerëzit kryesor të Qeverisë, të cilët vijnë nga rajoni i Pejës, zëvendëskryeministrat Hajredin Kuçi i PDK-së dhe Kujtim Shala i LDK-së, nuk e kishin votuar në kabinetin qeveritar projektligjin për demarkacionin me Malin e Zi.

Gazeta Blic nga burime brenda Qeverisë së Kosovës ka marrë vesh se dyshja kryesore e kabinetit qeveritar nuk kanë “rrezikuar” që të votojnë këtë projektligj, i cili po kundërshtohet fuqishëm nga opozita dhe nga një pjesë e madhe e deputetëve të koalicionit, për faktin se sipas tyre, Kosova nga ky proces humb hiq më pak se 8 mijë hektarë.

“Hajredin Kuçi ka vendosur që të mos jetë fare prezent në mbledhje të kabinetit qeveritar, derisa Kujtim Shala ka abstenuar në votim. Që të dy zëvendëskryeministrat e kanë parë si shumë të rrezikshme votimin e demarkacionit me versionin aktual, duke e ditur se është gabuar në këtë proces. Ata kanë konsideruar se votimi i tij mund t’ua shkatërronte karrierën e tyre politike”, tha ky burim i Gazetës Blic.

Në anën tjetër, të kontaktuar nga Gazeta Blic ata nuk kanë dhënë kurrfarë përgjigje.

Hajredin Kuçi madje nuk i është përgjigjur as SMS-ve.

LEXO:  Ky është vendimi i Hatim Baxhakut për Demarkacionin

Nërkohë, një numër i madh i deputetëve të Kuvendit të Kosovës që vijnë nga rajoni i Dukagjinit po e kundërshtojnë versionin aktual të demarkacionit.

Gazeta Blic ka raportuar para disa ditësh se koalicioni nuk i ka votat e mjaftueshme për ta kaluar këtë marrëveshje në Kuvend. Janë hiq më pak se 12 deputetë të koalicionit që momentalisht janë kundër këtij procesi.

Por, pavarësisht nga kjo, presidenti i vendit, Hashim Thaçi edhe sot u ka bërë thirrje deputetëve që ta votojnë demarkacionin me Malin e Zi, ngase sipas tij, opozita ka krijuar një kauzë të rreme.

Pos tij, edhe kryeministri i vendit, Isa Mustafa ka kërkuar që të votohet demarkacioni me Malin e Zi, ngase sipas tij, vendi nga ky proces nuk e humb as edhe një metër katror.

Lëvizja Vetëvendosje, ka paralajmëruar në anën tjetër se më 1 shtator, kur edhe është caktuar mbajtja e seancës së Kuvendit ku do të diskutohet për demarkacionin, do të protestoj, vetëm e vetëm që të mos lejoj ratifikimin e kësaj marrëveshjeje me Malin e Zi, nga i cili Kosova humb hiq më pak se 8 mijë e 200 hektarë./ Gazeta Blic

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...