Published On: 16 Shkurt, 2016

Zeqiraj: Çfarë uniteti përfaqëson monstra Hashim

 

Idriz Zeqiraj

     2.- Krimi i organizuar politik: Vrasja e ushtarakëve dhe e veprimtarëve të LDK-së të Ibrahim Rugovës

Banda e SHIK-ut, e kryesuar nga Hashim Thaçi dhe Kadri Veseli, në koordinim me shërbimet konspirative të Shqipërisë,  Serbisë, kjo e fundit, tashmë, kishte futur në lojë edhe shërbimin e fshehtë francez, nëpërmjet të cilit vepronte e shpenguar dhe e sigurtë, filluan likuidimet, vrasjet prapa shpine të ushtarakëve institucionalë, të veprimtarëve të LDK-së dhe të bashkëpunëtorëve të Ibrahim Rugovës. Vrasjet dhe terrori i SHIK-ut, i filluar në prag të luftës, dhe i vazhduar përgjatë dhe pas luftës, me qëllim të marrjes të pushtetit me dhunë, ishte vazhdimësi e terrorit millosheviçian, ndaj shqiptarëve të pafajshëm. Kuota e vrasjeve prapa shpine, në pusira, në errësirën e natës dhe në dritën për diell, liston, numëron 1.820 ushtarakë dhe veprimtarë të LDK-së si dhe disa kuadro të LPK-së!

Shifra marramendëse e ekzekutimeve ka qenë e planifikuar, e listuar, e shënuar dhe ka pasur një shtab hartues emëror dhe urdhërdhënës ekzekutues.

Një dëshmi domethënëse, që e vulos këtë të vërtetë sipërore, është deklarimi publik i kuadrit të SHIK-ut, Fatmir Limaj, kur thotë: “Për arrestimin dhe dënimin me vdekje të Blerim Kuqit dhe të tjerëve, pyesni Shtabin e Përgjithshëm”.

 

 

     3.- Korrupsioni, thënë shqip, hajnia zyrtare e Hashimit me “komandantët” fiktivë të “Rognerit”

 

     

Hashim Thaçi është përgjegjësi kryesor për shitjen, më saktë, vjedhjen zyrtare të pasurive të brezave shqiptarë. Privatizimin e egër të pasurive shoqërore e shtetërore, e përdori për pasurimin personal dhe të “komandantëve” të tij vrastarë. Duke qenë në krye të bandës të SHIK-ut, i rrasur deri në grykë me krimet monstruoze, deri edhe në kalljen e kufomave të viktimave të tij, si në rastin kuadrit të LDK-së, Shaban Manaj, Hashimi mbeti peng i krimeve serike. Argatët e tij kërkonin një makro shpërblim, për sjelljen e tij në kupolën e pushtetit. Dhe, ai ua dhuroi pasuritë e brezave shqiptarë, si: objekte industriale, me hapësira të mëdha toke, hotele e lokale të shumta biznesi, toka masive dhe të tjera, me çmime simbolike.

 

Për ta vërtetuar këtë, qytetarët e Kosovës lë të nisën nga privatizimet në komunat e tyre. P.sh. andej nga vij unë, Istogu, nga shumë privatizime, vetëm dy raste kanë arsyetuar blerjen: Rasti i parë: “Trofta”, me pronar veprimtarin e palodhur të çështjes kombëtare, Ismajl Bytyçin, i cili, me investimet e shumta të bëra, e ka bërë “Troftën” një qendër ushqimore e kreative me nam në tërë Kosovën dhe më tej. Rasti i dytë: Privatizimi i Qendrës Shëndetësore Kurative “Ilixha” në Banjë, me pronar Xhevdet Shoshin, i cili ka bërë dhe vazhdon të bëjë investime kolosale, duke e nxjerr nga kolapsi këtë kompleks shëndetësor dhe parkun madhor çlodhës. Kjo Qendër, tashmë, frekuentohet nga të gjitha trevat shqiptare, brenda dhe jashtë Kosovës.

 

 

4.- Tradhtia e dukshme për Mitrovicën e Veriut dhe marrëveshjet që e bëjnë Serbinë hisedare në Kosovë

 

 

Kur NATO-ja çliroi Kosovën (dhe jo “UÇK-ja”), detashmenti i organizuar i Kosharës ishte i gatshëm për marshim në Veriun e Mitrovicës. Por, Hashimi u dha urdhër bandave të Dukagjinit, të mos lejojnë lëvizjen e luftëtarëve të Kosharës. Dhe, për të mos shkaktuar vëllavrasjen ndërshqiptare, nuk vepruan.

Kur bandat serbe, të stacionuara në Veriun e Mitrovicës filluan vrasjen dhe largimin, shpërnguljen e shqiptarëve me dhunë e terror, nga shtëpitë dhe trojet e tyre stërgjyshore, në ndihmë të bandave serbe shkuan krerët e SHIK-ut, Hashim Thaçi dhe Kadri Veseli, në shoqërim të ushtarëve francezë, sepse Hashimi, tashmë, ishte agjent i tyre, i rekrutuar përmes mikut të tij – Arnaud Denjean, dhëndër i Serbisë.

 

Organizimi i protestave të mars – prillit 2004, nga SHIK-u i PDK-së, ishte projekt i drejtpërdrejtë i Serbisë, për të arritur, fillimisht decentralizimin, fshat e komunë serbe, për të ardhur tek “Zajednica” e sotme. Janë njëmijë e një fakte se në krye të protestave kanë qenë kryetarët dhe kuadrot lokalë të PDK-së dhe të AAK-së, si dhe Shoqatat e dala nga “lufta”, në krye me “veteranët e luftës”, shumë syrësh SHIK-as vrasës të shqiptarëve të pafajshëm, të cilët kurrë nuk kanë qenë pjesë e luftës.

 

Të gjitha bisedimet dhe marrëveshjet e bëra me Serbinë, të monitoruara, në surdinë, nga sigurimi francezë, rezultojnë të dëmshme, deri në tradhti kombëtare, sepse ato e bëjnë hisedare Serbinë në Kosovë. Dhe, Hashimi anashkaloi të gjitha institucionet e Kosovës, sepse, ai është peng i krimeve serike dhe duhej zbatuar urdhrat e padronëve të tij.

 

 

          Hashim Thaçi nuk përmbush asnjë kriter për t`u bërë president

 

     Kur presidenti i fundit jugosllav, kroati Stipe Mesiç, nxori ushtrinë me tanke në bulevardet e Beogradit, për ta mbrojtur Millosheviçin nga turmat demonstruese, Serbia zyrtare, më vonë, do ta akuzonte presidentin e atëhershëm “pse e mbrojte me tanke Millosheviçin?” Dhe, Mesiç do të përgjigjej sepse “unë jam kroat dhe Kroacia ime donte shkatërrimin e Jugosllavisë. Dhe, askush nuk mund ta bënte këtë, përveç Millosheviçit. Prandaj, edhe e mbroja, që ky shkatërrim të ndodhë sa më parë”. Diçka e tillë po ndodhë edhe në Kosovë. Serbia ka fakte të bollshme të krimeve për ta burgosur e dënuar Hashimin dhe bandën e tij të SHIK-ut. Por, askush më mirë se sa Hashimi me bandën e tij, nuk zbaton politikën shkatërruese të Serbisë në Kosovë. Dhe, nuk ka asnjë habi pse Lista  Serbe aprovon zgjedhjen e Hashimit president të Kosovës.

 

Kërkesa e parë Kushtetuese është se “Presidenti duhet të përfaqësojë unitetin e popullit”. Dhe, çfarë uniteti përfaqëson monstra Hashim, kur, duke qenë në krye të organizatës vrastare të SHIK-ut, së bashku me kreun e Kuvendit, Kadri Veselin, kanë përgjakur Kosovën, popullin e saj. Sa herë paraqitën këto hiena në mjetet televizive, shumë mijëra njerëz, në ofshamje e sipër, shpërthejnë në lot e vaj. Vallë, a kaq të pa shpirt janë pushtetarët e sotëm, të prirë nga PDK-ja dhe Isa Mustafa, që duan ta shtojnë dozën e provokimit dhe të lotimit të mijëra shqiptarëve, familjarë dhe dashamirë të viktimave të SHIK-ut të Hashimit dhe të Kadriut?!!

 

Për ta zbutur tragjikomedinë e zgjedhjes të Hashimit president, janë aktivizuar shumë tellallë, që “hanë bukën e shqiptarit dhe bëjnë duanë e shkaut”. Dhe, për çudë, më shumë kakarisën disa kuadro të LDK-së, se sa vetë PDK-ja! Për t`i mposhtur kundërshtarët e LDK-së brenda partisë, ata thonë se “nuk e kanë hallin te zgjedhja e Hashimit president, por te largimi i Isa Mustafës”! E kemi thënë dhe e përsërisim se Isa është kryeministri më i mirë i qeverive të deri sotme të Kosovës. Ka edhe ministra për lakmi, si: Avdulla Hoti e Haki Demolli, ashtu siç ka ndonjë ministër që nuk është fare për karrikën e zënë të ministrit.

 

Por, si kryetar i LDK-së, me gjithë konsolidimin fillestar të partisë, nuk arriti të bëjë reformat e premtuara. Përkundrazi, me politikën e tij përjashtuese, seleksionuese e diferencuese, gjithnjë, në kahjen negative, e dëmtoi shumë LDK-në. Rrjedhimisht, elektoratin numerikë të Ibrahim Rugovës, i cili, në pjesën më të madhe nuk ka dezertuar, por që abstenon, nuk voton, nuk mund ta përfitojë kryetari aktual, Isa Mustafa. Për këtë duhet të mendojë mirë dhe të veprojë pa humbur kohë Isa Mustafa me strukturat e partisë dhe anëtarësia e përgjumur e LDK-së. Megjithatë, LDK-ja ka qenë dhe mbetet partia më e besueshme dhe më serioze në Kosovë.

 

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...