Published On: 24 Mars, 2016

Zemërimi i Mustafës në kallauzin e tij! Dhe shikizimi i LDK-së

 

Shumë zhurmë për asgjë.

 

LDK-së duket se përfundimisht i ka humbur busulla. Rasti i gazetarit Kajtazi po përdoret për të humbur dhe larguar vëmendjen e vërtetë të problemeve në LDK. Është shumë më pak e rëndësishme se nëse kryeministri Isa Mustafa e kërcënoi Vehbi Kajtazin apo ky e keqpërdori etikën e gazetarisë, apo shërbime sekrete u morën me thurjen e kësaj intrige, në mënyrë që opinioni i LDK-së të merret me zbulimin, se kush është më e vjetër, veza apo pula, fajtor Vehbia apo Isa?

(LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/tronditese-per-sllavomaqedonet-zbulohet-e-verteta-e-madhe-shqiptaret-ne-maqedoni-47-shumice-absolute/

 http://www.shqiptari.eu/kush-e-vrau-rexhe-osajn-kush-e-porositi-ekzekutimin/

http://www.shqiptari.eu/donika-kadaj-bujupi-jep-doreheqje-nga-aak-ja/)

Isa nuk mund ta kërcënonte publikisht në asnjë rast një gazetar, dhe për të dëshmuar që se kishte kërcënuar, ai duhej që ta demantonte nëse jo vetë, atëherë këtë do të duhej ta bënte zyra për informim, se vërtetë nuk e kishte bërë një alamet telefonate të atillë. Por, u deshën të kalojnë gati 24 orë, që ai ti thoshte dy fjalë në një prononcim për media, madje, iu deshën edhe 24 orë të tjera, që ai të tregonte se më në fund po ndjente dhimbje për shkak të gjendjes së vëllait.

 

Argumenti psikologjik

 

Për gjendjen e vëllait Kryeministri duhej të tregonte dhembshuri para tregimit në media për odisenë e vëllait.

Pavarësisht pretendimit për kulturën perëndimore, bredhja e vëllait institucion më institucione, shtet më shtet, dhe deri tek pretendimi apo udhëtimi në Gjermani duke qëndruar katër ditë, tregon në mënyrën më të qartë për dështimin e qeverisjes së tij, argumenton se pse në Kosovë është humbur shpresa.

Ky është shembulli më i keq, më tronditës, se si jeta e shqiptarit është e pavlerë ndaj pushtetarit, madje edhe kur e ke vëlla.

Ky rast ilustron në mënyrën më të qartë, teoritë psikologjike për udhëheqësit e pandërgjegjshëm që me gjakftohtësinë më të madhe janë në gjendje në situata të caktuara edhe të vrasin, jo vetëm individualisht, por edhe masivisht. Vetëm se kjo në Kosovë, nuk mund të ndodhë për shkak të pranisë së jashtëzakonshme ndërkombëtare, veç civile e politike, edhe ushtarake. Në mungesë të tyre, këta do të zhduknin pa pardon, individë të shumtë, e madje edhe grupe kundërshtarësh.

 

Argumenti i përmbysjes së vlerave në LDK

Reagimi i degëve të LDK-së në Prishtinë me kërkesën për ta dënuar gazetarin Kajtazi, tregon një përpjekje tjetër në LDK për ta militarizuar atë, jo më për ta rikthyer rugovizmin, për tu ringjitur në piedestalin e dikurshëm, por për ta PDK-izuar dhe SHIK-izuar atë, në mjerimin që ishte ajo parti (PDK-ja) kur përndiqte deri në vrasje me çdo mjet gazetarët, si Enver Maloku, Xhemail Mustafa, Rexhep Kastrati, Shefki Popova, Sefedin Krasniqi, Bekim Kastrati, Bardhyl Ajeti, dhe në atë kohë dhe më vonë si Idriz Morina, Shefki Ukaj, Sylejman Aliu, bashkëshortët Skender e Elida Buçpapaj, por edhe përplotë emra të tjerë që nuk mund ti rreshtojmë të gjithë, që tentohej të viktimizoheshin dhe tentohet edhe sot, vetëm pse mbronin ose ishin në media që pretendonin ruajtjen e rugovizmit.

Pra, kjo është një situatë tjetër mjerimi se në ç‘katandisje po e vënë LDK-në dhe rugovizmin e saj. Kjo strukturë udhëheqëse e LDK-së që me vetëdije, është vënë në mbrojtje të interesave të Hashim Thaçit dhe klikës kriminale, e cila po ashtu nëpërmjet mediave të saj, ka vendosur ti shpallë me alibi, se të dyshuarit e vrasjeve politike, nuk kanë gisht, se dëshmitarët janë të gjithë të rrejshëm, ose se janë bërë denoncime të rrejshme, siç është akuza e posa bërë ndaj deputetit të LDK-së Adem Salihaj apo se kanë qenë bashkëpunëtor të Serbisë, në kohën që tashmë të gjitha argumentet dhe teoritë konfirmojnë se pikërisht kjo klikë ka qenë dhe madje vazhdon të mbroj më parë interesat serbe se sa ato shqiptare.

Pra, kjo klikë po e mbron pikërisht atë tezë që po mundohet ta rindërtojë klika kriminale, se madje nuk kanë kryer vrasje politike, se koloneli Ahmet Krasniqi, Xhemail Mustafa, Enver Maloku, Ali Uka, Ilir Konusheci dhe së paku edhe nja 50 të tjerë nuk e meritonin jetën.
Bashkëpunëtori i Isës

 

Reagimi i papërmbajtshëm i Isa Mustafës dhe siguria me të cilën flet gazetari Kajtazi, dëshmojnë se ata kishin njohuri paraprake dhe madje bashkëpunimi.

Është i njohur bashkëpunimi i Kajtazit me Mustafën në kohën kur ky luftonte tinëzisht për rrëzimin e Fatmir Sejdiut nga LDK-ja. Ishin pikërisht informacionet ‘of rekord’ nga LDK-ja, përkatësisht nga kabineti Mustafa (i Prishtinës), të cilat botoheshin si ekskluzive në “Koha ditore”, që e çuan Isa Mustafën drejt kurorës në LDK.

Pra, Isa është i hidhëruar jo për vëllanë, sepse hallet e tij i dinte prej kohe, dhe siç tha vetë Ragipi i sëmurë, për gjendjen e të cilit solidarizohen të gjithë, dhe madje të shumtë janë ata që duan ta ndihmojnë,  por nuk mund ta durojë që një bashkëpunëtor i tij, t’ia punojë në këtë mënyrë. E pse dhe si, këto hesape duhet ti zbardhin Mustafa e Kajtazi.

Pra, loja e Mustafës, e engjëllit nuk i shkon as kryeministrit, pasi zbrazje mllefi kërcënimesh ka bërë dhe herë të tjera. SHQIPTARI.EU

 

 
Displaying 5 Comments
Have Your Say
 1. besi thotë:

  Isa Mustafa si nje ish komitetlij ka nje eksperience te jashtzakonshme te krijimit te situatave si dhe te perdorimit te pushtetit per qellime personale siç po ben me fuqine e ldk dhe te elektoratit te saj.Ai po perdor partine qe ta akuzoje dhe ta linçoje nje gazetar.Keto metoda te linçimit asnjehere ldk nuk e kishte ba pse tash ta perdor isa si shkop per ta forcuar pushtetin e tij qe e do si ne kohen e komietit krahinor

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 2. Mal Uka thotë:

  Zemrimin Isa duhet ta kerkoj te vehtevehtja , te rrethi i tij politik , te luhateshmerija ne qendrimet e tij e fjales se thane e dhane ! Isa para qytetarve shpesh i ka ndrrue fjalet dhe kjo eshte mani qe gjykohet si burr i keq ! Stafin e keshilletarve nuk e ka te pregaditur me nivelin e duhur separi me karakter etike e moral PSH Nje far Bajram Geci qe tek qytetaret eshte bere i njohur si nje daramphyll me logjike te sakatueme Te tillet e qorodisin strukturen e te menduarit te shnoshe e valid te keshillemarresit ! Ldk per shkak te lakmise per pushtet
  ka krijue rrethe e struktura te deformuara qe i bejne
  vorrin LDK-es po edhe beses e besimit qytetar ne parine
  qe marrin pushtet! Nepotizmi dhe lidhja me uqkura te politikanve eshte rruge qe i qon ne vdekje te shpejt politike Shoqerija e partija duhet te kete standarde qe
  me rigorozitet te ruhen dhe te rriten si parime qe e veqojne per te mire dhe platforma te jete pikenisje
  e projekteve me taban ne mirekuptim e vullnet qytetar !
  Kjo i ka mungue politikeberjes se takaytve te Ldk-es !

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)
 3. idealisti thotë:

  Sa të çuditshëm janë njerëzit tanë! Kur duan të të akuzojnë do të gjejnë çfarëdo “argumentesh”. Nuk kam qëllim ta mbroj Isa Mustafën e askë tjetër, por pyes: Si do të reagonin të njejtit sikur I. Mustafa ta dërgonte të vëllain në shërim përmes Ministrisë së Shëndetësisë? Me siguri se reagimet dhe komentet kishin me qenë 100 herë më të ashpra e më fyese.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(1)
 4. Kemo thotë:

  Për ta Shikizue LDK-në është shumë vonë dhe elektorati i LDK-së nuk do ta pranonte SHikizimin sidomos në kto momente kur do te hapen procese nga Gjykata Speciale. LDK-ja nuk e ka fuqin që të Shikizohet pasi tani vendos PDK-ja e Veselit se kah do të shkon Kosova.Në momentin që flitet për zgjedhje fillimi i Shikizimit do të thotë vetvrasje politike gjysma e LDK-së shkaperderdhet.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)
 5. diaspora shiptare thotë:

  o mustafoviq o magjupi plak o i kelbur tregoi botes si pi kercenon gazetart e jo mu mundu tash per vllaun se ti vllaun qe kaher e ki hup por tash pi hup edhe thmit e grun sepse ti e ju qe jeni ne qet qeveri ju qobana te koruptum ju e keni tregu veten qe jeni ne gjendje edhe thmit e juj me grat e jua mi shit edhe jeni ty i shit vetem per poste o te mjer ju qe per miliarda nuk e ndroi lirin ju sjeni te lir as te gruja juj as te thmija juj me shku pa polici e roje qa po ju vyn kjo jet o qenefa te kelbur e gjith qeverija ldk dhe pdk

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...