Published On: 16 Shkurt, 2016
Bota |

Zelanda e Re goditet nga një tjetër tërmet i fuqishëm

Zelanda e Re është goditur nga një tjetër tërmet i fuqishëm gjatë ditës së hënë. Sipas Institutit amerikan Sizmiologjik tërmeti ka qenë me magnitudë 6.2 ballë, ndërsa ende nuk dihet nëse ka persona të lënduar.

Epiqendra e tërmetit ishte në ishujt Auckland në brigjet jugore të Zelandës. Tërmeti i parë i fuqishëm është shoqëruar edhe nga disa lëkundje të tjera më të lehta, magnituda e të cilave ka shkuar deri në 5 ballë.

Ditën e diel, një tërmet me magnitudë 5.7 ballë goditi qytetin Christchurch në ishullin lindor, duke shembur kodrinat. Plazhet në lindje të Christchurch ishin të mbushura me njerëz dhe sërfistë kur shkëmbinjtë filluan të binin në det.

Tërmetet e fundit vijnë pak ditë para përvjetorit të tërmetit vdekjeprurës në të njëjtin qytet, në 2011-ën. Ai tërmet, shkatërroi qendrën e qytetit dhe i mori jetën 185 personave.

Zelanda e re shtrihet mbi të famshmen unazë të zjarrit, një linjë tërmetesh të shpeshta dhe shpërthimesh vullkanike, që virtualisht rrethojnë të gjithë qarkun e paqësorit.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...