Published On: 22 Dhjetor, 2015

Zëdhënësi i Qeverisë: Oferta për rishikimin e Demarkacionit me ekspertë të huaj vlen ende

Vazhdon të jetë e hapur oferta e Qeverisë së Kosovës për të krijuar një grup ekspertësh ndërkombëtarë, me përfshirje edhe të Opozitës, për vlerësimin e Demarkacionit me Malin e Zi.

Në këtë grup, mund të përfshihen qytetarët e edhe përfaqësuesit e subjekteve politike, e kjo ofertë vlen edhe pas raportit të fundit të publikuar nga Departamenti Amerikan i Shtetit, i cili tha se Demarkacioni me Malin e Zi është në rregull, dhe nuk i merr tokë Kosovës.

DASH në raport flet lidhur me vijën kufitare ndërmjet Kosovës dhe Malit të Zi, ku thuhet se ka dalë të jetë në rregull dhe se vija kufitare është përcaktuar me një vijë me atë të Kushtetutës së viti 1974.

Zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës, Arban Abrashi tha për lajmi.net se oferta vlen ende.
“Po, po oferta është e hapur, Qeveria do të jetë e hapur për të diskutuar çdo vërejtje të mundshme të qytetarëve dhe të përfaqësuesve politik”, tha ai për lajmi.net.
Qeveria vlerëson se raporti i DASH-it e përforcon punë e Komisioni që ka punuar deri më tani, e që janë kritikuar shumë.

Që kur është dhënë ide për krijimin e këtij grupi, opozita kanë kërkuar shkarkimin e Komisionit aktual në mënyrë që të vazhdohet tutje.
Përderisa Qeveria ende e ka të hapur ofertën, opozita nuk i janë bindur raportit të DASH-it.
Për Lëvizjen Vetëvendosje deklarimet e DASH-it se shënjimi i vijës kufitare me Malin e Zi është bërë pa gabime dhe se përputhet me kufirin e definuar në Kushtetutën e vitit 1974, nuk nënkupton se është vijë e saktë dhe nuk dëshmon që Kosovës nuk po i merret pjesë e territorit, raporton lajmi.net.

Ndërsa AAK thonë se ka një numër jo të vogël ekspertësh që kanë gjetur parregullsi në shënjimin e kufirit me Malin e Zi. Madje sipas tyre, edhe vetë Mali i zi, në disa raste e ka shprehur gatishmërinë që të korrigjohen gabimet që janë bërë.

Ndryshe, Departamenti i Shtetit Amerikan ka lëshuar një deklaratë ku përveç tjera ka thënë se vija e përcaktuar së voni përputhet ngushtë me kufirin e definuar në Kushtetutën e vitit 1974. “Kufijtë që ne i kemi përshkruar që nga viti 2008, përputhen detaj isht me kufirin e propozuar në vitin 2015”, thuhet në raportin e DASH.

Rikujtojmë se përfundimi i marrëveshjes së kufirit me Malin e Zi është njëri nga kushtet për liberalizimin e vizave dhe përbën një hap të rëndësishëm në rrugën e Kosovës drejt integrimeve evropiane.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...