Published On: 20 Shtator, 2016

Zbulohet tradhtia e Thaçit dhe Qeverisë për demarkacionin: Sir Michael Jackson, ish-komandanti i KFOR-it, në Marrëveshjen e Kumanovës: Çështja e kufirit u diskutua vetëm për largimin e serbëve”

 Komandanti i parë i KFOR-it në Kosovë, gjenerali britanik, Sir Michael David Jackson, tha se KFOR-i dhe ndërhyrja e tyre në Kosovës ishte projektuar që të ishte një forcë paqësore e jo sulmuese por që kjo gjë nuk përjashtohej në zonën e luftimeve.

“Në zonën e luftës mund të ishim sulmues, kishte mundësi që të ndodhte. Ne jemi mirënjohës që nuk ka ndodhur aty sepse viktimat dhe dëmi do të ishte shumë i madh”.

 Jackson, foli edhe për Marrëveshjen e Kumanovës ku tha se nuk ka qenë problem çështja e kufirit në Kumanovë.

“E vetmja çështje kufitare që ka qenë në anën e serbëve me përjashtim të 5 ose 10 km ku do të vendoseshin forcat dhe ku do të dakordoheshin rrugët dalëse për forcat serbe”.

“Marrëveshja e Kumanovës e ka përcaktuar fatin e serbëve në Kosovë dhe nuk e ka përcaktuar fatin e UÇK-së”.

Komandanti i parë i KFOR-it ka deklaruar se prej kur UÇK ka filluar një terren ushtarak ndaj qytetarëve deri në dimrin e 1998-1999, KFOR-i po vëzhgonte me kudjes.

“Duhej që të bëhej marrëveshja qysh atëherë në bazë të pranimit të beogradit duhet të ishte një marrëveshje mes UÇK-së dhe KFOR-it”, tha ai në emisionin Info Magazine të Klan Kosovës.

Gjenerali britanik, Jackson, mund të konsiderohet si gjenerali i cili e çliroi Kosovën, pasi ishte ai që fillimisht largoi forcat serbe nga Kosova.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...