Published On: 28 Prill, 2016

Zbulohet sekreti i suksesit të Messit (Foto)

  • Giuliano Poser, mjeku italian, ka zbuluar sekretin e suksesit të Lionel Messit.

Lionel Messi pa dyshim se është njëri ndër lojtarët më të mirë në botë. Por, pas suksesit të dikujt gjithmonë qëndron një person tjetër.

Në suksesin e Messit ka gisht edhe mjeku italian, Giuliano Poser. Ky i fundit në një intervistë për “El Mundo Deportivo” zbuloi dietën e yllit të Barcelonës.

“Uji, vaji i mirë i ullirit, drithërat, frutat e freskëta dhe perimet bio janë disa nga produktet që ndihmojnë një sportist”, ka deklaruar Poser

“Ai që dëmton më shumë është sheqeri. Sheqeri është armiku më i rrezikshëm për muskujt. Edhe miellrat e rafinuar janë një problem i madh, kjo sepse sot është e vështirë të gjesh drithëra që nuk janë bërë më parë me pesticide”, tha Poser.

Por jo vetëm kaq. Poser e ka këshilluar Messin edhe për një përdorim të reduktuar të kripës, për të cilën gjithsesi trupi dhe muskujt kanë nevojë.

Ai foli edhe për konsumin e mishit nga Messi, që është më i ulët nga sa ndodh zakonisht me popullsinë amerikanolatine.

Megjithatë, sipas Poser, vetëm dieta nuk mjafton për të zgjidhur problemet me shëndetin. Mjeku italian shtoi se është e nevojshme që të përdoren medikamente natyrale dhe pak kineziologji

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...