Published On: 22 Prill, 2016

Zbulohet sekreti i buzëqeshjes së Mona Lizës

  • Portreti i famshëm i Mona Lizës e krijuar nga Leonardo Da Vinçi, sipas një historiani, thuhet se është bazuar në dashurinë e mundshme midis Da Vinçit dhe një homoseksuali

Sipas tij, buzëqeshja e Mona Lizës paraqet buzëqeshjen e “partnerit” të Leonardo Da Vinçit, shkruan Independent, transmeton Gazeta Express.

Portreti i famshëm i varur në Muzen e Luvrit në Paris, sipas historianit Silvano Vincenti, Mona Liza është ikonë hemrafrodite – gjysmë mashkull e gjysmë femër.

Mirëpo, teoritë popullore për pikturën e Mona Lizës janë të shumta. Disa artdashës thonë se piktori ka dashur të paraqes zhveshjen e femrës, ndërsa disa të tjerë thonë se piktori Da Vinçi e kishte portretizuar veten, duke e shndërruar atë në krijim të femrës.

Megjithatë, piktura e Mona Lizës ende mbetet një mister enigmatik, mirëpo buzëqeshja e saj vazhdon të mbetet një misterioz i madh./GazetaExpress

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...