Published On: 7 Janar, 2016

Zbulohet në Japoni pajisja që lexon mendjen

Shkencëtarët japonezë kanë zbuluar një pajisje që quhet “lexuesi i mendjes”. Kjo pajisje mund të lexojë fjalët nga truri, pa qenë nevojë që të flasim.

Sipas shkencëtarëve nga Japonia, ajo rrit mundësinë e komunikimit telepatik. Sipas “Daily Mail”, hulumtuesit kanë arritur në përfundimin se fjalët që zbulohen nga kjo pajisje janë të njëjta me ato që personi do të shprehë.

Gjithashtu, ata kanë arritur që të zbulojnë disa fjalë në gjuhën japoneze. Shkencëtarët pretendojnë se me anë të kësaj teknologjie mund të bëjnë lidhjen mes valëve të trurit dhe shkronjave të alfabetit japonez.

“Kjo bëhet pa pasur nevojë që personi të flasë”, shprehen shkencëtarët. Ndërkohë, për të dëgjuar fjalët e pathëna, kërkuesit kanë përdorur një metodë të quajtur “electroencephalogram” ose  EEG.

Kjo teknologji regjistron veprimtarinë elektrike të trurit duke përdorur një sërë elektrodash në lëkurën e kokës, për të zbuluar valët e trurit.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...