Published On: 3 Qershor, 2016

Zbulohet matematika e Hashim Thaçit mbi pasurin e tij!

Drejtori i Institutit GAP, Agron Demi në një shënim ën Facebook, ka komentuar deklarimin e pasurisë së presidentit të vendit, Hashim Thaçit.

Shënimi i plotë:

Matematika e Presidentit
Më 2010, Hashim Thaçi ka deklaru se ka shitur shtëpinë në Arbëri për 260,000 euro. Me ato para i ka ble 15.75 ari tokë në Veternik në vlerë prej 157,000 euro. Atyre 103,000 eurove të mbetura ja ka shtu edhe 100,000 euro kredi dhe ka fillu ndërtimin e një shtëpie 700 m2 në vlerë prej 203,000 eurosh. Shtëpia së bashku me tokën kap vlerën e 360,000 euro.
Rastësisht, një javë më parë, del Rrahim Pacolli, një mik i familjes në biznes dhe politikë, edhe ja blenë shtëpinë tashmë Presidentit për 360,000 euro. Rrafsh sa e ka deklaru Presidenti në AKK, as ma pak e as ma shumë. Madje, sipas kësaj matematike, del që në këtë transakcion Presidenti ka “humb” së paku nja 15,000 euro, ngase nuk e ka llogaritë kamaten e kredisë.
Por, për shkak se deklarimi i pasurisë është përmbyll para disa javësh, Presidenti nuk e përfshin këtë transakcion në formularin për deklarimin e pasurisë.
E kështu, me një transakcion, e mbulon komplet prejardhjen e pasurisë, ani pse shtëpia prej 700 m/2 eshte vetem ndertim i vrazhdë dhe objekt i futur nen kulm.
Ne kete menyre, deklarimi ne AKK shnderrohet ne proces te legjitimimit, pa asnje proces hetimore per prejardhjen e pasurise dhe verifikimit te vlerave te deklaruara.
Ne fushaten e zgjedhjeve parlamentare 2014, kur Behxhet Pacolli deklaroi se ka me ja ble shtëpinë Jakup Krasniqit, u kthy pas pak ditësh dhe tha se nuk mer pjesë në pastrim të pasurisë së Jakupit. Tash, Pacolli tjetër, a e pastroi pasurinë e Presidentit?
Ne secilin vend me sundim te ligjit, ky transakcion do te hetohej. Tek e fundit, neper keso tranakcionesh mediat nderkombetare e nderlidhen Putinin me pasurine miliardeshe te publikuar ne “Panama Papers”.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...