Published On: 6 Nëntor, 2016

Zbulohet fosili 165 milionë vjeçar i një oktapodi [Foto]

Është gjetur një fosil që duket si një oktapod, i cili ka jetuar 165 milionë vjet më parë, raporton BBC.

Ai është analizuar në detaje të jashtëzakonshme, ndërsa mendohej se është paraardhësi i të gjithë oktapodëve që tani jetojnë, por është konfirmuar se ka lidhje të largët, transmeton Koha.net.

BBC thotë se ka një diversitet të lartë të oktopodëve, dhe që ekzistojnë me miliona vjetë, kurse fosili që është gjetur besohet se ka jetuar gjatë periudhës “Jurassic”.

Ai quhet “Proteroctopus Tibeti” dhe për herë të parë ishte përshkruar më 1982. Hulumtuesit tani kanë përdorur rrezet X që të shikojnë brendësinë dhe strukturën e indeve të tij të buta.

A 5
Loading...
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...