Published On: 5 Shtator, 2016

Zbulohet formacioni/ A po i trembet De Biasi Maqedonisë?

A po i trembet De Biasi Maqedonisë, një skuadër që e gjitha vlen në treg, më pak sesa çmimi e Elseid Hysajt? Apo tekniku i kombëtares edhe në këtë fillim edicioni kërkon ti qëndrojë besnik, filozofisë së tij mbrojtëse për të mos pësuar gol?

Këto pikëpyetje po gëlojnë pasi është zbuluar formacioni i mundëshëm i kombëtares, ku përsëri Shqipëria shfaqet vetëm me një sulmues, Armando Sadikun. Dyshimet i ka shtuar fakti se gjatë përgatitjeve në stërvitjet e kësaj jave italiani ka provuar shpesh skemat me dy sulmues. Por me sa duket në fund ai ka ndryshuar mendim.

Ai ka vendosur të luaj në sistemin 4-1-4-1.

Në ekip nuk do të jenë dy mesfushorët organizator, Migjen Basha e Ledian Memushaj, pasi italiani ka projektuar një mesfushë me shkatërrues. Por gjithësesi në të dy krahët do të aktivizohen futbollistë që shikojnë përpara si Jahmir Hyka, i rikthyer në skuadër dhe mbi të gjitha Shkëlzen Gashi.

Ndoshta De Biasi i trembet kësaj ndeshjeje prandaj disa herë me rradhë ai e ka cilësuar atë si finalen e Europianit për Shqipërinë. Ai ka thënë gjithashtu se kjo është një ndeshje më e vështirë se ajo kundër Spanjës apo Italisë. Me siguri ai i trembet një skuadre që mund ta presi Shqipërinë në mbrojtje, një lojë që ne nuk jemi mësuar ta praktikojmë.

Ndoshta bestyd i filozofisë së lojës për të mos psuar gol, gjatë stërvitjeve të grumbullimit De Biasi ka provuar skemat me dy sulmues në rast të ndonjë të papriture, ku tanët mund të gjendn në disavantazh. Tashmë dihet se ai është një manjak i taktikës dhe parashikon që përpara të gjitha variantet e ndryshme se si mund të ndryshojë loja.(Lapsi.al)

Formacioni 4-1-4-1

Etrit Berisha,

Elseid Hysaj, Mërgim Mavraj, Berat Gjimshiti, Ansi Agolli

Kukeli

Jahmir Hyka, Amir Abrashi, Granit Xhaka, Shkelzen Gashi

Armando Sadiku .

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...