Published On: 17 Janar, 2016

Zbulohet e vërteta për shkrimin në “The Economist”/ Qeveria: Paguam 360 milionë lekë

Qeveria ka pranuar se ka paguar para për të publikuar një shkrim për arritjet e saj në revistën prestigjoze “The Economist”. Duke reaguar pas akuzave të PD se ka paguar qindra miliona lekë për shkrimin me qëllimin për të lavdëruar Edi Ramën, qeveria thotë se ka paguar 36 milionë lekë (të reja) për të promovuar vendin, ose afro 259 mijë euro.

“Qeveria shqiptare, duke e parë reportazhin në “The Economist” si një mundësi të shkëlqyer për të promovuar vendin tonë, njësoj siç kane vepruar edhe qeveritë e vendeve të tjera si Maqedonia, Kroacia, Turqia apo Serbia, ka nënshkruar një kontrate prej 36 milionë lekësh për te publikuar një reportazh të zgjeruar mbi Shqipërinë”, thuhet në reagimin e qeverisë.

Por në reagim nuk jepet asnjë shpjegim se përse Minisrtria e Ekonomisë nuk e përmendi këtë fakt se shkrimi ishte i paguar, kur e shpërndau atë për mediat një ditë më parë. Fakti se janë paguar miliona lekë, ose  se është paguar u zbulua nga ish –kryeministri Berisha, i cili e denoncoi këtë në një postim në Facebook, një ditë më parë.

Sipas ish –kryeministrit, revista nuk merr përsipër të vërtetësinë e lajmit, pasi bëhet fjalë për reklamë. Por qeveria pretendon të kundërtën.

“The Economist, si një prej revistave më prestigjioze dhe me lexueshmëri më të lartë në shkallë botërore, nuk mund te publikojë asnjë informacion që nuk është i vërtetë, që nuk është i verifikuar dhe që nuk është shkruar nga gazetarë të certifikuar të saj”, thuhet në reagimin e qeverisë.

Në këtë promovim, për të cilin janë shpenzuar 259 mijë euro, ka intervista të vetë kryeministrit Rama dhe të disa ministrave. Shkrimi është realizuar përmes një kompanie që kryen shërbime mediatike “Quantum Productions”, që ofron vetëm shërbime me pagesë. /Lapsi.al

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...