Published On: 20 Janar, 2016

Zbulohet çfarë ndodhi në takimin e Tiranës!

Takimi gjysmë formal në një restorant mes liderit të AAK-së, Ramush Haradinajt dhe Kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama duket se nuk ka përfunduar me asgjë konkrete, pohojnë burime të Gazeta Blic, të afërta me ngjarjen.

Pa një agjendë zyrtare, në hapësira jo formale të një restorani në Tiranë, në një tryezë bashkërisht ishin gjetur të ulur Ramush Haradinaj bashkë me Pal Lekaj dhe Edi Rama.

Takimi sikur shpjegojnë burimet e Gazeta Blic, ndonëse jo formal, nuk kishte qenë më produktivi i mundshëm.

Rama thuhet ti ketë kërkuar qysh në start Haradinajt që të mos diskutojnë fare për problemet në Kosovë, me gjasë ende i hidhëruar që Haradinaj nuk e kishte dëgjuar këshillën e tij të vitit të kaluar për të u bërë pjesë e koalicionit dhe të merr postin e zv.kryeministrit.

Haradinaj vet duket të ketë shprehur një pendesë të vockël ndaj refuzimit të këshillës së Edit, meqenëse kishte kërkuar një takim me të, shkruan Gazeta Blic.

Ndonëse Ramush Haradinaj, kishte biseduar me Ramën që ai të përfshihet në krizën politike në Kosovë duke ndërmjetësuar mes qeverisë dhe opozitës që të gjejnë zgjidhje të shpejtë të krizës përmes zgjedhjeve- kjo gjë duket se nuk ka rezultuar pozitivisht.

Rama, siç mëson Gazeta Blic nga burimet e saj, nuk i kishte dhënë ndonjë sinjal atij se do të përfshihej në gjetjen e krizës politike në Kosovë- kjo ndoshta edhe për faktin se një përfshirje e shkurtër herën e kaluar, nuk pat dhënë rezultatin e pritur edhe për fajin e Haradinajt që tashmë duket të jetë penduar.

LEXO: Pal Lekaj: Kjo është arsyeja e takimit të Haradinajt me Edi Ramën

I thirrur si jo formal, takimi nuk pritej se do të përfundonte në vëmendjen e medieve- por kjo ndodhi pasi fotografitë ishin postuar në rrjetet sociale dhe më pas gjetën vend edhe në mediat online në Kosovë dhe Shqipëri.

Takimi i Haradinajt me Ramën, megjithatë paraqet një U-Turn (kthesë) të tij në raport me politikën në Shqipëri. Për dallim nga shumë zyrtarë të lartë të AAK-së që për vite me radhë kanë mbajtur dhe mbajnë raporte me të majtën, Haradinaj disa herë ka potencuar respektin e tij për Partinë Demokratike dhe Sali Berishën.

Me gjasë Haradinaj, me dobësimin e ndikimit të Berishës, po e ndërron qasjen e tij nga e djathta në të majtën duke u afruar edhe me Edi Ramën.

Haradinaj tashmë është parë disa herë me radhë si i afërt me partnerin qeverisës të Ramës, Ilir Metën e LSI, i cili disa javë më parë edhe e kishte vizituar atë në kullën e tij në Gllogjan!

Rama në anën tjetër është parë gjithnjë si më i afërt me PDK dhe liderin e saj Hashim Thaçin, ndonëse ai vet më pak, por zyrtarë të partisë së tij më shumë mbajnë afërsi edhe me Vetëvendosje, që deri më sot është e vetmja parti e deklaruar si e majtë në Kosovë.

Zyrtarë të lartë të AAK-së, poashtu kanë mbajtur në vazhdimësi kontakte me zyrtarë të PS- por jo në masë të madhe edhe me vet Edi Ramën./ Gazeta Blic /

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...