Published On: 16 Gusht, 2016

Zbulohen pallatet perandorake ilire, mahnisin arkeologjinë europiane

zbulimiarkeologjk

Ilirët ishin grupe fisesh më të lashta të Europës, që jetuan në pjesë të Ballkanit Perëndimor dhe në brigjet e gadishullit italian mijëra vjet para erës së re dhe sot në trojet shqiptare, por edhe boshnjakët janë pasardhës të ilirëve.

Pavarësisht të dhënave të pakta të shkrimeve zbulimet arkeologjike po i plotësojnë dijet dhe informaconet për jetën e ilirëve, veçmas të udhëheqësve të tyre. Kërkuesit thonë se tashmë kanë fakte se kanë gjetur njërn prej pallateve të mbretërve të Ilirëve.

Arkeologët kanë zbuluar dy pallate në Malin e Zi, që përshkruhet si zbulim “i madh dhe i rëndësishëm”. Pallatet ilire janë zbuluar në Rizan afër Kotorit.

Një zbulim mjaft i rëndësishëm ëshëtë bërë nga arkeologët polakë në fshatin Rizan afër Kotorit në Mal të Zi. Sipas Daily Mail, ata kanë zbuluar 2 pallate mbretërore që thuhet se i përkasin mbretit Bardhyl dhe mbretëreshës Teuta të ilirëve.Edhe pse një nga ndërtesat është e dëmtuar, Daily Mail thotë se ky zbulim është evidencë e ekzistencës së ilirëve, për të cilët pak dihet.

Zbulimet vijnë nga Qendra Kërkimore e Evropës Juglindore për Antikitetin e Universitetit të Varshavës, që po studion zonën ku u bë zbulimi fillestar në vitin 2000.

Arkeologët zbuluan mbetjet e dy ndërtesave monumentale, që mendohet se janë ndërtuar para vitit 260 të erës së re.

Këto janë strukturat e para të këtij lloji në zonën e Ilirisë, që mund t’i takojnë mbretit Bardhyl dhe Teuta”, thotë profesori Piotr Dyczek. “Deri tani as nuk e dinim se ekzistonin struktura të tilla”.

Bardhyli ishte mbret Ilir dhe ky është zbulimi i parë që tregon vendin se ku ai ka jetuar. Pas vdekjes së tij, shumë më vonë pushtetin e mori edhe mbretëresha Teuta që mori drejtimin e Perandorisë Ilire.

Vendodhja e ndërtesës dhe teknika e përdorur në ndërtim janë unike, krahasuar me shembuj të tjerë të arkitekturës Ilire.

Vendndodhja e ndërtesave, si dhe teknikat e përdorura për ndërtimin e tyre janë unike, në krahasim me shembuj të tjerë të arkitekturës ilire. Profesor Dyczek shtoi se: “Është një rast i rrallë në arkeologji”.

Profesori sqaroi se pallati mendohet të jetë djegur nga një sulm i dhunshëm dhe një pallat i dytë është ndërtuar në maje të tij.

“Pallati dytë kishte kate gëlqerore, blloqe dekorative, dhe hyrje të gjerë me dyer druri”, shton ai.

zbulimimureveMontenegro-Rhizon-palace

zbulm5

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...