Published On: 3 Gusht, 2016

Zbulohen hartat të reja që vërtetojnë që Kosova ka humbur territor nga Demarkacioni me Malin e Zi

Sipas një dokumenti që rrjedhi sot pak para debatit për demarkacion mund të konstatohet se edhe parimi i efiktiv mbi posedimin e territorit është shkelur nga komisioni shtetror për shejimin e vijës kufitare.

Në një hartë të cilën e ka siguruar “Gazeta Blic” shihet qart se kush çfarë kishte nën mbikqyrje dhe në cilën pjesë.

 Harta dëshmon se segmenti i rrugës nga Peja deri në kullë të Zhlebit është kontrolluar dhe mirëmbajtur nga organet shtetrore të Kosovës, ndërsa pjesa tjetër nga Kulla deri në Rozhaj nga ana malazeze, raporton gazetablic.com

Harta 1:50000 është në gjuhën serbe dhe e shkruar ne alfabetin cirilik, por vija e kuqe që kalon nëpër Kullë të zhlebit paraqet kufirin mes Republikës së Kosovës dhe Republikën e Malit të Zi.

Untitled designUntitled design (1)

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...