Published On: 22 Qershor, 2016

Zbulimi: Shqipëria e Ali Pashë Tepelenës, kishte mbi 150 mijë kilometra katrorë

 

 • Shteti shqiptar i pashallarëve shqiptarë përfshinte tërë Maqedoninë, gjysmën e Greqisë, Shqipërinë, Kosovën, Sanxhakun e Malin e Zi…

Gazeta SHQIPTARI.EU

Të gjithë sot flasin për Shqipërinë e madhe, ndërsa kur numërojmë territorin e saj, ai nuk i kalon as 6o mijë kolometra katrorë. Pra, sikur e ngatërrojnë qëllimisht Shqipërinë etnike, e cila edhe aktualisht më shumë se një qindmijë kilometra katrorë, dhe prapë është shumë e vogël se “Shqipëria e pavarur” – “Indipendent Albania” e Ali Pashë Tepelenës. Ky projekt që për fatkeqësinë e shqiptarëve nuk u realizua u kthye në kob për një komb të tërë, është Shqipëria e vërtetë, e mbijetuar pjesërisht prej Ilirisë, kur ishte disa herë më e madhe se sa ky projekt-shtet i Ali Pashës.
Por, shteti i Ali Pashës përfshinte gati të gjithë shqiptarët në Ballkan, dhe pa dyshim që sot do të ishte shteti më i madh me territor pas Rumanisë, dhe po ashtu popullsia nuk do të ishte më pak se njëzet milionë shqiptarë.
Greqia vështirë se do të ekzitonte si shtet, po ashtu as Mali i Zi nuk do të krijohej dot, dhe as që bëhet fjalë për ekzistimin e Maqedonisë, ndërsa Serbia edhe nëse do të ishte krijuar nuk do të kishte as sot territor më të madh se sa pashallëku i Beogradit.
Sipas dokumenteve të gjetura në Angli nga Irakli Koçollari, Ali Pasha kishte marrë të gjitha masat për krijimin e shtetit shqiptar dhe këtë e kishte bërë në pajtim me tre pashallqet tjera shqiptare. “Ali Pasha kishte deklaruar: “Unë jam përgatitur dhe i kam marrë të gjitha masat që në një moment të caktuar, unë të shkëputem dhe të shpall pavarësinë e atdheut tim”.
Vetëm territori i principatës së Ali Pashës do të shtrihej në këtë hapësirë: Nga Elbasani, pra si veri kishte Shkumbinin dhe më pas në Ohër, deri në afërsi të Manastirit, gjithë territoret e Maqedonisë së sotme, deri në afërsi të Selanikut më pas në Thesali, Magnezi e Peloponez, pa përfshirë këtu Athinën, edhe pse në atë kohë nuk ishte ende një qytet, por një fshat i banuar nga arvanitasit”.

Ku do të shtrihej më tej ky shtet?

Ali Pasha ishte kategorik se marrëveshja ishte bërë me dy pashallarët tjerë në veri, por edhe me një pasha më në jug në Greqi, që sundonte tokat shqiptare: “Unë kam biseduar edhe me ata të dy dhe ne kemi rënë dakord që të krijojmë një shtet të përbashkët me të gjitha pashallëqet, madje bashkë edhe me ne të tre, pra Shkodrës, Beratit dhe Janinës, do të bashkohet edhe Selim Pasha i Seresit”. Seresi është një qytet në Greqi, u kishte deklaruar Ali Pasha britanikëve.
Sipas shtrirjes së Pashallallëkut të Janinës, dhe të atij të Serezit, i bie që rreth gjysma e Greqisë së sotme të ishte shtet shqiptar, më së paku 6o mijë kilometra katrorë, plus territori i Shqipërisë së sotme, dhe territori i Maqedonisë së sotme, që bëjnë së bashku afër 54 mijë kilometra katrorë, Kosova e sotme dhe Sanxhaku, shumica e territorit të Malit të Zi dhe një pjesë tjetër e Serbisë deri tek portat e Nishit, do të përbënin rreth 50 mijë kilometra katrorë të tjera, dhe me një përfarim, shteti shqiptar i Ali Pashë Tepelenës së bashku me tri pashallëqet tjera do të kishte jo më pak se 150 mijë kilometra katrorë dhe mund të shkonin me një nxitje të bashkimit të shqiptarëve për rreth deri në rreth 200 mijë kilometra katrorë. Dhe vërtetë Athina sot do të fliste shqip, dhe do të kishte qenë punë e kryer bashkimi i saj, meqë ishte fshat që në lindjen e shtetit shqiptar.
Pra, kjo është historia e fshehur dhe e patreguar nga historianët tanë, dhe e mbajtur fshehur me detyrën e imponuar nga fqinjët sllavë dhe grekët e sotëm, që kryesisht janë shqiptarë. SHQIPTARI.EU

 
Displaying 3 Comments
Have Your Say
 1. Vigan Demiri thotë:

  sipas mendimit tim
  nese ky shtet shqipetar do te ishte krijuar ne kete shtet do te bente pjese
  100% e greqise maqedonise shqiperise malit te zi dhe kosoves se sotme ne serbi sanxhaku pjesa e serbise dhe nga presheva e deri ne nish
  sipas mendimit tim kryeqyteti do te ishte athina por si do te riteshte popullsia e athines
  arbereshet e italis arbanaset e kroacis shqipetaret e rumanis ukraines bullgaris dhe anadolid dhe disa shqipetare qe jetonin ne trojet shqipetare do ti vendosnin ne athine mirepo nese dote perfshiheshte edhe kroacia dhe bosna e sotme do te ishte i dyti ne ballkan pas rumanise per nga gjeresia dhe i pari ne ballkan per nga gjatesia

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 2. Altin thotë:

  Po ate ja dha Turqia nuk ishte aq…..

  Përgjigjiuni
  Pelqej(5) Nuk Pelqej(1)
 3. Artani thotë:

  Ne fakt Pashalleku i Janines shtrihej nga Berati der ne jug te Morese apo Peloponezit dhe perfshinte gati 80% te asaj qe quhet sot ” Greqi”.

  Nga viti 1780 der ne 1822 Ali Pashe Tepelena Sundoi kete mbreteri te madhe.

  Pashellku i Shkodres shtrihej nga Shkumbini der ne Hercegovine duke perfshire ” Malin e Zi” te sotshem, FYROMin perendimor, Kosoven dhe Jugun e Servise der ne Nish.

  Dinastia e Bushatllinjve apo Bushatit e sundoi kete mbreteri te gjere nga 1730 der ne 1839.

  Por sunduesi me i fuqishem i gjithe kohrave Shqiptar ishte Muhamed Aliu i Egjiptit qe se bashku me djalin e tij Ibrahim Pashen, pushtuan Egjiptin me 5,000 Shqiptare ne 1805 dhe krijaun ne perandori qe shtrohej nga Anatolia der ne Jug te Sudanit duke perfshire edhe shumicen e gadishullit Arabik. Ushtrite Shqiptare te Muhamed Aliut moren Ankarane ne 1831 dhe vetem nderhyrja e Perendimit e shpetoi Perandorine Osmane nga puhstimi Shqiptar

  Mbas 1849, Dinastia Shqiptare do shtrihej edhe me tej der ne Etiopi dhe do sundonte keto toka der ne vitin 1952.

  Sikur keta Lorde Shqiptar te kishin bashkepunuar me njeri tjetrin, do e kihin pushtuar gjithe perandorine Osmane.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(31) Nuk Pelqej(3)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...