Published On: 27 Korrik, 2016

Zbulimi: Sfida e kovës së akullit jep frytet e saj

Sfida e kovës së akullit (Ice Bucket Challenge) ka dhënë fryte, edhe pse ishte cilësuar nga disa si një marifet i kotë.

Fondet e mbledhura nga kjo sfidë kanë kontribuar në zbulimin e një geni të rëndësishëm që shkakton sëmundjen neurodegjenerative ALS.

Shkencëtarët kanë zbuluar një gen të ri që kontribuon në këtë sëmundje.

Sfida e kovës së akullit mblodhi 115 milionë dollarë nga njerëz që hidhnin ujë të akullt mbi kokë.

Këto fonde janë përdorur për gjashtë projekte kërkimore.

Zbulimi i genit NEK1 nënkupton se shkencëtarët tashmë mund të gjejnë një terapi për ta trajtuar.

Edhe pse vetëm 10 përqind e pacientëve me ALS mendohet se e kanë të trashëguar, shkencëtarët besojnë se gjenetika kontribuon në një përqindje më të lartë.

ALS ose skleroza laterale amiotrofike sulmon nervat që kontrollojnë lëvizjen.

Ajo mund t’i lërë njerëzit të kyçur në trupin e tyre, të paaftë për të lëvizur, folur e madje edhe marrë frymë.

Sëmundja nuk ka asnjë kurë.

Ajo vret një të tretën e personave brenda një viti.

Sfidës së kovës së akullit iu bashkuan shumë njerëz edhe në Shqipëri, mes tyre kreu i LSI, Ilir Meta dhe bashkëshortja e tij, Monika Kryemadhi.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...