Published On: 28 Shkurt, 2016

Zbulimi i tempullit të Mbretit të Albanisë në Azerbajxhan, a do ta hulumtojë kush nga shqiptarët

Zbulimi i një tempulli shqiptar të hershëm në Azerbajxhan është raportuar nga biznesmeni Behgjet Pacolli. Ai postoi në profilin e tij në “Facebook” një foto ku shfaqet një tempull.

Bazuar në statusin e Pacollit ky tempull i hershëm, është ndërtuar rreth 800 vite më parë në Azerbajxhan për Mbretin e Albanisë (Roi d’Albanie).

Pacolli u bënë thirrje historianëve kosovarë që të eksplorojnë ndërtesën, çështje për të cilën ai është i gatshëm të sponsorizojë.

“Dua të ndaj me ju një foto nga një tempull shqiptar që u ndërtua mes viteve 1216¬-1238 për Hasan Djalalin, i quajtur ndryshe Mbreti i Albanisë (Roi d’Albanie). (Në atë kohë nuk ishte Arbëria apo Shqipëria). Në këtë Tempull në Azerbajxhan kam parë edhe shkrimet e para me germa shumë të ngjashme me alfabetin shqiptar. Siç duket, gjuha shqipe është përdorur më herët se “Meshari i Buzukut”, ose shenjat e para të shqipes të gjetura në Dubrovnik të viteve 1286.

Në këtë Tempull kishte shenja të ngjashme me ato që dëshmonin ekzistencën e Albanisë së Kaukazit, tre shekuj e gjysmë para erës sonë. I ftoj historianët e Kosovës të vizitojnë vendet ku ishte instaluar Albania kaukaziane, gjegjësisht, në pjesën jugore të Azerbajxhanit, Karabahut dhe pjesën iraniane të Kaspikut jugperëndimor. Një sponsorizim të eksploruesve kosovarë për këtë çështje do ta mbështetja me shumë dëshirë”, shkruan Pacolli.

 
Displaying 3 Comments
Have Your Say
 1. Luan Mustafa thotë:

  Kom bisedu para 3-4 vite me nji historian te Azebejgjanit,ky profesori tha se nat kohe ne Azerbejgjan nuk kishte pas njeri me shkolle e populli bari,e populli rond,e Sulltani atebote e qon nji kshilltar te vetin qe ju kish pas bo tullusum se sa her se kish ngu i ka dal keq,e qon ate me120 ushtar te krahut tane,e ky tani shquhet si mbreti i Azebejgjanit se kishte bo disa perparime te medha ne infrastruktur qi i kishte msu ne Irak ,e Egjipt ku ishte ma perpara,ne lidhje me ujitje,etj etj.
  Shqiptarin e kishin pagzu si mbret se ky e kishte ndertu keshtjellen sipas sistemit Austriak.Austriak kishin qen ndertues te zanun rob ne vakt sulmit ne Vjen…kjo ishte storja e kti profesorit.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(2)
 2. Tefik Ramadani thotë:

  Sipaß njohurive te fundit, Albania e Kaukazit dhe gjuha e tyre skane asnje lidhje me Shqiperine dhe shqiptaret. Kjo eshte nje teze djallezore per te mohuar autoktonine e shqiptareve ne Balkan. Pershendetje.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(6) Nuk Pelqej(3)
 3. Skender Zogu thotë:

  Pér dijeni historinét kané zbulue me kohé qé n’Armenie egzistonte njé principaté shqiptare

  Përgjigjiuni
  Pelqej(13) Nuk Pelqej(3)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...