Published On: 2 Tetor, 2016

Zbulim i jashtëzakonshëm për flamurin kombëtar dhe shqiptarët! Harta e vitit 1553, me Zotin e shqiptarëve në qendër

 

Një hartë e rrallë që pretendon ta paraqesë në mënyrë të plotë gjithë botën (globin) e hartuar në shekullin e 16-të i ka vendosur shqiptarët jo vetëm në krye, por edhe si rolin kryesor brenda saj, ua sjell gazeta SHQIPTARI.EU. Në pjesën e sipërme me figura njerëzore, por si përshkrim apo përgjasim të zotërave, e vetmja figurë mbizotëruese dhe madhështore është e një shqiptari, një portret që ngjason me figurën e Skënderbeut paksa, në gjoksin e të cilit shquhet shqiponja dykrenore e zezë, si në parzmore, dhe e shtrirë në gjithë veshjen, që është një fustanellë tipike shqiptare, që e mbulon pjesën më të madhe të trupit me ngjyrë të kuqe, dhe duke e qartësuar apo identifikuar se bëhet fjalë për popullin shqiptar.

Në anglisht e kanë pagëzuar si: “Map of the world 1553, albanian God in top of it”, që dmth, Harta e botës e vitit 1553 me Zotin shqiptar në qendër të saj”.

Pra, jo vetëm fama e shqiptarëve të kohës së Skenderbeut, por edhe roli që po vazhdonin të luanin në Evropë i bën të tjerët që edhe në shekullin e 16-të ti respektojnë si faktor kyç në proceset politike të kohës.

Harta është titulluar në latinisht: Charta Cosmographica, Cum Ventorum Propria Natura Et Operavione . . . me shënimin përcjellës-sqarues se ka për autor Gemma Frisius & Peter Apian, e bërë në Antwerp me 1553.

Kjo hartë përbën edhe një provë, se shqiptarët vërtetë kishin rol nga kryesorët në mesjetë, ndërsa harta, në të cilën shihet qartë ngjyra e kuqe, që paraqet sfondin e flamurit, ndoshta përbën dokumentin më të vjetë dhe më serioz të simbolit tonë kombëtar. Në disa gjetje të tjera, për shkak të vjetërsisë ngjyra e kuqe është shprishur dhe vetëm me analiza kimike dhe studime të tjera dihet që e kuqja është shndërruar në të verdhë. Por, në këtë hartë duket qartë që ngjyra e kuqe është ruajtur e paprekur, sikurse vetë simboli i shqiponjës. SHQIPTARI.EU

 
Displaying 3 Comments
Have Your Say
 1. moisi thotë:

  genjeshtra me bisht

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(3)
 2. Rozafat thotë:

  Harta ka prioritet rrugët detare dhe mbizotëron kontinenti i Amerikës i quajtur Baccalearum (peshku Bakallaro)bashkë me pjesën jugore të saj. Gjermania ishte njëra nga shtetet më të interesuara në tregtimet me anije në shekullin XVI prandaj erdhën një numër i gjërë hartash për transportet ujore.
  Ja dhe përshkrimi i Perëndive “The map is bordered by signs of the zodiac and the Ptolemaic climatic zones. Zeus and Mars, wearing the coats of arms of Charles V, Holy Roman Emperor,”
  https://www.raremaps.com/gallery/detail/32460?view=print
  Pyetja Nr 1. A lundronin shqiptarët në atë shekull dhe a keni gjetur ndonjë dokument nga tregtia me Amerikën?
  Pyetja Nr 2. Gjatë atyre viteve u botuan shumë harta seriale nga Kosmografia Gemma Frisius. A keni gjetur ndonjë që ka të bëjë direkt me vendin tonë, ose së paku me Ballkanin?
  Pyetja Nr 3. Kush është gazetari që ka bërë studimin para botimit në këtë gazetë të kësaj harte të manipuluar?

  Përgjigjiuni
  Pelqej(25) Nuk Pelqej(4)
 3. NGADAL.MA NGADALE.A E KENI NGRANE KACAMAKUN PER SOT.JU BAFTE MIRE.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(13) Nuk Pelqej(8)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...