Published On: 26 Janar, 2016

Zbogar: Gjykata Speciale nuk do ta gjykojë UÇK’në, por individët

  • Përfaqësuesi i BE’së në Kosovë, Samuel Zbogar, ka thënë se Gjykata Speciale do të funksionalizohet sapo të përfundojë finalizimi i marrëveshjes mes Kosovës dhe Holandës. Në New Bugajski Hour, ai ka thënë se Gjykata Speciale nuk do ta gjykojë UÇK’në por individët që dyshohen se kanë kryer krime gjatë luftës.

“Kjo nuk ka të bëjë me UÇK’në dhe nuk është kundër saj. Gjykimet do t’i gjykojnë individët. Kur të qartësohet kjo e në interes të Kosovës është të qartësohet, kosovarët do të kenë edhe më shumë të drejte që të gjitha krimet e kryera gjatë luftës të qartësohen”.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...