Published On: 3 Gusht, 2016

Zbarkon “Vëllazëria sllave”! Ç’fat e pret Kosovën?

Gishti në syrin e Perëndimit: Dy ushtrime të mëdha t ushtarake të ushtrisë serbe dhe asaj ruse do të mbahen në tokën e Serbisë brenda dy muajve, në shtator e tetor të këtij viti.

Për fillim, parashutistët rusë e serbë sivjet do të mbajnë ushtrime të përbashkëta, por kësaj radhe në Serbi, ka paralajmëruar komandanti i Forcave sulmues ajrore i Rusisë Vladimir Shamanov.

Bëhet fjalë për ushtrimet me emrin “Slovensko bratstvo” – Vëllazëria sllave.

Sivjet, në këto ushtrime, siç thotë gazeta e Beogradit “Blic” e Beogradit, transmeton Koha.net ushtrinë e Serbisë e përfaqësojnë pjesëtarët batalionit 63 parashutist nga Brigadat Speciale, ndërsa nga Rusia vijnë pjesëtarët e Divizionit të shtatë sulmues ajror nga Kaukazi verior.

Ushtrimet serbo ruse nuk janë risi.

Analisti Dushan Janjiq thotë se Serbia e Rusia kanë marrëveshje që përfshijnë aktivitete në 100 fusha ushtarake dhe kjo nuk duhet të fshihet. Perëndimi nuk i shikon indiferent këto ushtrime.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. ferx thotë:

    C fare e prete Kosoven nga ” vllazeria slave ” ?
    Kosova , biznesmenet dhe politikanet shqiptar te Kosoves , tashe e 17 vite me kryeneqesi primitive vazhdojne ta financojne ekonomine e shkatrruar serbe duke importuar mallra jocilsore ( mbeturina ) nga Serbia.Hiq me mire nuke qendon as Shqiperia e Maqedonia dhe sot , sot Serbia ka filluar ngritjen ekonomike sepse cdo vit nga Kosova derdhej ne arken e shtetit serb 500-600 € , bashke me ngritjen ekonomike edhe mbajtjen e manovrave urshtarake ruso -serbe

    Përgjigjiuni
    Pelqej(20) Nuk Pelqej(1)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...