Published On: 3 Prill, 2016

Zbardhet plani i SHBA për arrestimin e politikanëve të korruptuar, FBI merr në dorë Byronë e Hetimit

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/zbulhet-takimi-sekret-i-visar-ymerit-ne-konventa-me-partite-me-antishqiptare-ruse-greke-kineze/

http://www.shqiptari.eu/tmerri-gjenocidal-serb-policia-serbe-duke-i-vrare-shqiptaret-video-orgjinale/

http://www.shqiptari.eu/tmerr-sabit-geci-ne-e-kemi-vra-kolonel-ahmet-krasniqin-dhe-enver-malokun-deshmia-imerit/

 

Ajo që i trembej më shumë qeveria dhe kryeministri Edi Rama do të ndodhë. Byroja Kombëtare e Hetimit do të jetë në dorë të amerikanëve. Pavarësisht tentativave që drejtori të emërohej nga ministri i Brendshëm, struktura që do të hetojë dhe arrestojë deputetë, ministra e zyrtarë të tjerë të korruptuar do të drejtohet nga FBI. Ishte ambasadori amerikan, Donald Lu, ai që prezantoi dje planin special të amerikanëve për të dërguar pas hekurave të pandëshkueshmit. Duke folur në Forumin e Aktorëve të Interesit, ambasadori bëri të qartë se SHBA do të investohet personalisht që Byroja e Hetimit të mos bjerë në duart e politikës dhe që kushdo që është i korruptuar të shkojë në qeli. Nga ana tjetër, SHBA do të investojë miliona dollarë për pajisje dhe trajnime. “Kjo është ajo që ne shpresojmë se do të krijohet në Shqipëri, një njësi e pavarur hetimore për të luftuar korrupsionin dhe krimet e kryera nga zyrtarë të lartë. Ka një propozim që kjo të jetë pjesë e funksioneve të Byrosë Kombëtare të Hetimit ose BKH, e bërë sipas modelit të FBI amerikane. Po përse duhet të besojnë shqiptarët e zakonshëm se këta policë të posaçëm do të jenë përtej ndikimeve dhe korrupsionit? Për shkak se Shtetet e Bashkuara do të investojnë që ajo të jetë e tillë. Ne kemi vënë mënjanë miliona dollarë për të paguar pajisjet dhe trajnimet e këtyre policëve. Trajnimi i tyre do të zhvillohet në Akademinë e FBI në Shtetet e Bashkuara. Një agjent i FBI do të caktohet në Tiranë për të mbështetur krijimin e kësaj organizate”, tha ambasadori.    Kontrolli për hetuesit  Shtetet e Bashkuara të Amerikës i tremben korrupsionit edhe brenda radhëve të Byrosë Kombëtare të Hetimit, ku edhe për këtë rast ata kanë një plan special. Ambasadori bëri me dije dje se prokurorët dhe oficerët që do jenë pjesë e kësaj duhet të kalojnë më parë një test poligrafik, teksa do të kontrollohet çdo llogari bankare dhe e shkuara e tyre. “Të gjithë policët e BKH do të kalojnë përmes testeve të dallimit të gënjeshtrave (njohur ndryshe si testi i poligrafit) dhe llogaritë e tyre bankare do të mbikëqyren për t’u siguruar që ata nuk po marrin ryshfet ose që nuk po punojnë për krimin e organizuar”, vijoi Lu. Më tej ai deklaroi se byroja do të jetë e pavarur si nga policia ashtu edhe nga prokuroria. Drejtori i saj për anti-korrupsionin do të jetë një oficer i policisë gjyqësore, i cili do t’i raportojë një prokurori të posaçëm, të pavarur. Ky prokuror do të japë llogari para popullit shqiptar.    Njësia që arrestoi Al Kaponen Ambasadori amerikan Donald Lu deklaroi dje se SHBA do të kujdeset që Byroja e Hetimit të jetë e njëjtë me njësinë speciale që dërgoi pas hekurave gangsterin Al Kapone. “Kur isha në universitet, Hollivudi nxori filmin e titulluar “The Untouchables” (Të Paprekshmit). Aktori i famshëm shqiptaro-amerikan Robert DeNiro luante rolin e gangsterit Al Kapone. Historia zhvillohej mbi njësinë elitare hetimore të quajtur “të Paprekshmit”. Ata nuk ishin quajtur të tillë për shkak se qenë mbi ligjin, por sepse ishin të imunizuar prej korrupsionit dhe frikësimit. Në një kohë kur Çikago qe e mirënjohur për korrupsionin në nivele të larta dhe kontrollin e mafias të ngulitur thellë, kjo njësi e pakorruptueshme, e pavarur, qe në gjendje të arrestonte Al Kaponen e famshëm”, vijoi ai.   Kliti Topalli – See more at: http://www.sot.com.al/politike/zbardhet-plani-i-shba-p%C3%ABr-arrestimin-e-politikan%C3%ABve-t%C3%AB-korruptuar-fbi-merr-n%C3%AB-dor%C3%AB-byron%C3%AB-e#sthash.a2MIfwhp.dpuf

 
Displaying 21 Comments
Have Your Say
 1. Mirsad thotë:

  Kur nuk e do shtepine tende ti,si pretendon qe ta duan te tjeret?

  Përgjigjiuni
  Pelqej(6) Nuk Pelqej(1)
 2. marenglen thotë:

  Z PRESIDENT LIRONI SHTEPINE E ZAPTUAR,NE GJIROKASTER TE FAMILJEVE KOCIU ME DHUNEN E KRYETARIT TE SHTETIT Z BUJAR NISHANI SOT FOMIJET GJENDEN NE RUGE DHE JU NUK VENDOSNI LIGJIN TE FUNKSIONOJE LERONI SHTEPINE E VJEDHUR Z PRESIDENT ESHTE NE TURPINE MORALIT DHE STANDARTIT TUAJ KJO VJEDHJE

  Përgjigjiuni
  Pelqej(9) Nuk Pelqej(2)
 3. Marenglen thotë:

  ky njeri me vodhi pronen me shkateroi familje dhe me syrgjinosi ligjit dhe zotit deri ne vdekje me breza sdo i bndahet ketij hajduti qe hesht me vjedhjen e shtepise ne gjirokaster te ndertusr vet nga duart e gjaku imkur asnje ligje se mbesshtet vjedhje me dhunenepostit president , ne bashkepunim me genc rulin ky por zoti di cben pere ata qe ee besojnee duan dhe trashegojne fuqi , pastaj ligji do funksionoje deri ne strasburg
  lufta politike ndaj meje u be me qellim shkaterimin e jetes dhe familjess time se ju prish sanzhaku pdese rulit me shoke ndaj ky zoteria u fut ne vjedhje me falcifitete ne hipotek akkp e me vendime gjykate qe ata gjyqtare sot do paditen penalish si marie qiriazi, dritan banushi mirela kore blerta cibuku albina spaho pellumb vebiu etj sepse dokumentacionet jane dhe vendimi i gjykates se apelit qe disponojne familjet kociu nuk u zbatua qe dalin nga objekti ne momentin e shumes se paguar po vetem nga bashkia jo nga nishani por flamur bime dje kryebashkiak sot prefekt akoma kupols sigurimsat ose sekretaret e rinive ne qytetin e gjirokastres po mban poste prej 300 vitessh baronet e korupsioni vrezimi dhe vdekja e dy qytetareve e beri palee me rulin e nishanin kte zoteri oo7
  mos zbatimi i vendimit te gjykates se apelit gjirokaster do jete bomba per dreejtesini neser me noshan dhe gjykat shkall te pare e apel gjirokaster por dhe kjo z ndreu qe nuk e kaloi ankimimin tim ne dhomen e keshillimit me urdher te nishanit , ora e gjykimit po afronRESODENTI HAJDUT ME FUQINE E POSTIT PRESIDENCIAL ME VODHI SHTEPINE JAM NE RUGE TRE FAMIJET E MIJA ORA E DREJTESISE PER KUKULLAT ANITI LIGJORE E ANTI AMERIKANE MBAROI LIGJI ESHTE AI QE VENDOS LIRITE E TE DREJTAT E DEMOKRACISE

  Përgjigjiuni
  Pelqej(13) Nuk Pelqej(0)
 4. marenglen thotë:

  uroj funksionimin, e byrose se hetimit por po me varosin familjen presdenti nishaniprej
  ffaleminderit usa , faleminderrit bashkimit evropian qe shporem njehere e mire njerezit e zinj shqiptare e ne shpirt kriminele te kombit e ropen popullin dhe atdheun nen petkun e korupsionit dhe vjedhjes se votes krijuan perandorite e partove dhe kryetaret e partive perandore vidhnin se nuk mbaropnte kure pasuria qe zoti i fali shqiptareve qe nga aeberia e me tej kta kane v=jedhur dhe zogu bashk me ta sot erdhi ora e se drejtes e ligjit kta qe mga presidenti i pa pershtateshem per drejtimin e presidencews por dhe me 72 vota turpi kombit ndaj gezoni o popull se femijeve tane ju erdhi liria e drejtesia rofte amerika faleminbderit dash por dhe donald lu fale,inderit ambasadori i lirise juridike shqiptare drejtesi do xhvishet nga korupsioni dhe imuniteti politik faleminderit faleminderit u riperserit historia

  Përgjigjiuni
  Pelqej(6) Nuk Pelqej(1)
 5. Muhamet thotë:

  Inshallah se shpejti ndodhe edhe kjo ne Kosovë se na rrejepen per se gjalli.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(21) Nuk Pelqej(1)
 6. Kandati thotë:

  Po FBI te arrestoje Hillarin njehere, pastaj keta tanet. Shqiptaret gomere mendojne se FBI do beje drejtesi. Cfare te thuash…

  Përgjigjiuni
  Pelqej(6) Nuk Pelqej(9)
 7. Alb thotë:

  Se imagjinoj dot po mos ndrynte Anerika dhe Europa,,, keta politikanet

  ne shqiperi do na pinin gjakun per se gjalli,,,

  Përgjigjiuni
  Pelqej(21) Nuk Pelqej(1)
 8. nandi thotë:

  Kur ke politikan te korruptuar ke humbur dhe sovranitetin, prandaj dhe Amerika per interesat e saj nderhyn;;;;;

  Përgjigjiuni
  Pelqej(9) Nuk Pelqej(5)
 9. engjell thotë:

  Ky hap qe kane ndermend te realizojne sot ne nje fare menyre tregon edhe deshtimin e Politikave te ndjekura nga Euro-Amerikanet ne konsolidimin e institucioneve Demokratike ne Shqiperi.Pyetja qe lid ntyrshem ne syte jo te nje skeptiku po te nje netutrali eshte : kush e siguron popullin e thjeshte dhe pa verdikt ne vendim marrje , qe pas ketij deshtimi nuk do te kete nje deshtim te ri?Euro -Amerikanet kane monitoruar:zgjedhjen e modelit te kushtetutes,zgjedhjen e modelit zgjedhor,ne heshtje kane miratuar pushtetin perjashtimor brenda ne cdo force politike si dhe ndryshimet statutore qe ne nje fare menyre kane denatyruar demokracine e brendshme ne cdo force politike dhe si produkt kemi arritur: kthim ne identitet ne Sozi te partise Meme ,asaj te Partise Punes. “nje femije qe kur mbush moshen per tu ngritur ne kembe ngrihet me shpejt jo kur mbahet per dore por kur lihet te ece vete.Vertete do te hedhe hapin e pare me nga dale dhe ndoshta edhe mund te rrezohet por nje gje eshte e sigurtse se dikur do te ece.”Eshte per te ardhur keq qe edhe pas 25 vitesh ne gjendemi ne nje mungese demokracie dhe nuk kemi te konsoliduar me se pari Drejtesine.Do te prnoja sikur te ishin edhe per 20 vjet te tjera rruge me balte por te pakten te kishte drejtesi.Mungesa e derjtesise u ka vrare dhe po vazhdon tu vrase; gjithe popullaten por me se shumti te rinjve ate qe eshte me e vye: SHPRESEN.Prej vitit 1991 vedi yne “prodhon” vetem refugjate.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(19) Nuk Pelqej(2)
  • ali thotë:

   Me vjen keq te them , se ne shqiptaret nuk po e nedertojme vet SHQIPERINE, por po e lem ne dore te huajve ! M0os vall ata nuk kan korrupsion???!!! Me shume e duane ata SHQIPERINE SE SA NE SHQIPTARET? Miremengjes o interes thot populli yne! . pra edhe amerikanet kane interesat e tyre ekonomike! Kur e dashkan kaq shume SHQIPERINE ?> PSE NUK BJEN TEKNOLLOGJINE MODERRNE TE NXJERRJES SE NAFTES POR , NA I GRABISIN ? MOS VALLE KY NUK ESHTE KORRUPSION?! MEGGGGJITHATE UNE MENDOJ SE DICKA PO LEVIS PER MIRE POR KORRUPSIONI NUK KA PER TU ZHDUKUR KURR !

   Përgjigjiuni
   Pelqej(7) Nuk Pelqej(2)
  • did dibrani thotë:

   Kjo eshte nje loje e amerikes dhe europes per ti thene popullit shqiptar se tani do te bejme mrekulline . Anuk na thane para 25 vjetesh se Shqiperia do behet si europa e amerika ? Fli popull,fli

   Përgjigjiuni
   Pelqej(1) Nuk Pelqej(3)
 10. ismeti thotë:

  Don zoti e behet si ne singapore ne mos gabohem ku u srrestoun 134 mije vete per korrupsion

  Përgjigjiuni
  Pelqej(24) Nuk Pelqej(5)
 11. ibro@hotmail.gr thotë:

  Kjo eshte nisiativa me e mrekullueshme e ketyre 25 vjeteve. S as per friken e Llaperve se mos mbetemi pa politikane, pasi te gjithe do i ngjeshim brenda, le te mos merzitet, se s’kane mbaruar bijte idealiste te ketij vendi. Qenve te politkes qe na katandisen ketu, me ne krye cakallin e Vicidolit, duhet t’u tregohet vendi dhe kete mund ta beje vetem FBI.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(22) Nuk Pelqej(4)
 12. Arben thotë:

  Po nese do jet kjo e vertet i bije qe te gjith politikan te futen brenda pasiqe te gjith e din qe ska politikan te pakorruptuar apo kur te vije FBI do arrestojn ndonje peshk te vogel sa per sy e faqe dhe misisoni u kry hahahaha qesharake kjo eshte per ne shqiperi…..

  Përgjigjiuni
  Pelqej(9) Nuk Pelqej(3)
 13. Ramadna Sefedini thotë:

  …Këtu…s’ka… koment….!. Nese në veper vehet fjala e urtë:
  “Miku i mirë gjindet në ditet e vështira”. venja PIKË ( . ).

  Përgjigjiuni
  Pelqej(20) Nuk Pelqej(2)
 14. margarit thotë:

  I madhi At Fishta ka thene ”shqipetar, pa ju s’mund te baet jo kurre Shqipnia”.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(16) Nuk Pelqej(3)
 15. margarit thotë:

  LLAPI, -Amerika nuk los rolin e Policit te ndershem botror, por po los rolin e policit mafioz boteror.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(6) Nuk Pelqej(11)
 16. Llapi thotë:

  Po qka i hyne ne udhe qeveris Amerikane se qka bahet ne Shqiperi si e lejojn qeveria Shqiptare kete pune ku ka te drejt Amerika te perzihet ne nje shtet sovran pse Amerika si shiqon punet e veta apo kortupsionin ne ven te vet pse done gjith me u ba polic po Amerikant a ka kushe qe i burgos dhe i kontrollon mjaft e luajti rrolin e policit boteror.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(8) Nuk Pelqej(25)
 17. sorge thotë:

  Kam shume besim te Shtetet e Bashkuara te Amerikes te FBI qe ne Shqiperi do te arrstohen dhe denohen te gjithe te korruptuarit dhe do te japin llogari per veprimtarine e tyre.Ju pershendes

  Përgjigjiuni
  Pelqej(26) Nuk Pelqej(1)
 18. margarit nilo thotë:

  Nje vrime ne uje do bej edhe FBI. E vetmja qe do bej FBI eshte se: 1- do mundohet te rrezoj nga pushteti ata qe nuk plotesojn tekat Amerikane, dhe 2-ne se me pare ate qe ishte kundra ligjit i bente presion gjykata shqiptare dhe e ripte nga leket, tani presionin do ta bej FBI dhe parat e shqiptarve ka per ti mar Amerika, dhe asgje nuk do zgjidhet ne drejtesi. Do denohet sa per sy e faqe vetem ndonji qe nuk i prish pune Amerikes. Paraja e con ujin perpjet, keshtu ka qen e keshtu do te jet. Cberi tribunali i drejtesis Europiane ne Hage?!, i dha te drejte kriminelit SHESHEL te Sebis, pavaresisht se kish mbush gropat me te vrare ne Bosnje dhe ne Kroaci!!!!!!!!.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(33) Nuk Pelqej(4)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...