Published On: 18 Mars, 2016

Zbardhet axhenda e Kongresit të PS-së

Pak orë na ndajnë nga Kongresi i Partisë Socialiste, i cili do të mblidhet ditën e nesërme në 10:00. Në rendin e ditës janë parashikuar 6 pika kyçe që nisin me fjalën e kryetarit aktual dhe me debatet për statutin.

Dy moderatorët e Kongresit të PS-së janë Gramoz Ruçi, kreu i Grupit Parlamentar të PS-së dhe Taulant Balla, sekretari i grupit. Ruçi do të flasë për anëtarësimet e reja në parti, ndërsa kreu i Komisionit të Garancive Statutore, bashkë me Fatmir Xhafajn do të prezantojnë ndryshimet në statutin e PS.

Në këtë kongres do të flasin ministra dhe deputetë të PS-së. Gjithashtu, i ftuar në Kongres është edhe ish-kreu i Partisë Socialiste, Fatos Nano, i cili është edhe delegat.  Giani Pitella, Massimo D’Alema dhe Martin Schulz do të flasin përmes videofjalimeve.

Në kongres do të votohet për 175 anëtarët e rinj të Asamblesë Kombëtare dhe 9 anëtarët e Komisionit të Garancive Statutore. Të drejtën e votës, përveç delegatëve të zgjedhur për shkak të zgjedhjeve të brendshme të partisë, e kanë dhe 620 të tjerë që e përfitojnë atë për shkak të postit që mbajnë si deputetët, kryetar partie e bashkie dhe ish-president.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...