Published On: 13 Gusht, 2016

Z.Kryeministër rugovistët nuk besojnë në tradhti kombëtare, në amerikanizëm që të copëton, por që të mban sovran!


Rugovizmi konsiston në shqiptarizëm, jo në amerikanizëm. Amerikën e mbrojnë amerikanët, jo shqiptarët, e tokat shqiptare duhet ti mbrojnë shqiptarët, e jo tradhtarët dhe kuislingët…

 

Z.Kryeministër rugovistët nuk besojnë në tradhti kombëtare. Presidenti Rugova, ua kujtojmë se hapur ju thoshte amerikanëve se shqiptarët i kanë përfunduar kompromiset e dhimbshme, kur i kërkonin që ta pranonte decentralizimin para statusit dhe kompromise të tjera në bisedimet e filluara në Vjenë. Këto deklarime të presidentit Rugova janë të botuara dhe ekzistojnë incizimet, dhe kurrë as amerikanët nuk kanë thënë se Rugova ishte antiamerikan. Asnjë shtet në botë nuk të akuzon se je kundër tij, kur ju mbroni interesat vitale të shtetit dhe kombit, por ju duke punuar së bashku me Thaçin për Serbi nuk keni kohë ti dëgjoni këto, sepse është përkushtimi juaj dhe detyrimet tuaja ti varrosni interesat shqiptare në Kosovë, dhe ta tjetërsoni shqiptarinë.

Rugovizmi konsiston në shqiptarizëm, jo në amerikanizëm. Amerikën e mbrojnë amerikanët, jo shqiptarët, e tokat shqiptare duhet ti mbrojnë shqiptarët, e jo tradhtarët dhe kuislingët si ti, Thaçi, Veseli, Xhavit Haliti, Grabovci, Azem Syla, gjithë ky tabor vrasësish dhe plaçkitësish, shërbëtor të Serbisë dhe serbizimit të Kosovës, të cilëve u je nënshtruar ti me një klan nus-produkt i SHIK-ut!

Po të ishin aq të shquar këta për dije politike dhe vlera, Amerika moti do ti kishte importuar për t’ju dhënë pozita e ofiqe dhe nderime të tjera. Por, këta një ditë do të përndiqen nga vetë sistemi amerikan për krimet e kryera, sepse me kohë nuk mbulohen krimet, aq më pak mund të mbrohen me epitete dhe lajka.

Rugova në asnjë rrethanë, në kohët më të vështira, pra as në fillimin e miqësisë së Kosovës me SHBA-të nuk ka pranuar opsionet as të ndonjë miku amerikan, që ofronte autonomi për Kosovën, dhe as ndarje të territorit, madje as shkëmbim të tij me Serbinë në dëm të shqiptarëve, siç provon të ofrojë edhe sot lobi amerikan pro serb, me senatorin Rohrabaker.

Pra, Amerika nuk është shqiptare dhe nga atje është normale që të vijnë edhe oferta të papranueshme e madje absolutisht të papranueshme për shqiptarët. Por, ju duhet tu rezistoni dinjitetshëm presioneve të pavaforshme ndaj shqiptare, sepse raportet diplomatike janë shumë më komplekse, dhe po ashtu varet se sa janë ndikimet ndaj miqve amerikanë prej taboreve antishqiptare.

Por, ju nuk e dini më çka është nderi, çka është kombi dhe çka është e drejta e pacenueshme e një kombi, sikurse e drejta e shqiptarëve për territor në këtë rast të demarkacionit me Malin e Zi.

Ju duhet t’ia bëni të qartë se tokat shqiptare nuk mund të coptëhon më për asnjë llogari europiane apo europerëndimore, se me pavarësimin e Kosovës ka ndodhur një korrigjim nga padrejtësitë shekullore historike në konferencën e Londrës, në Kongresin e Berlinit dhe në qindra pakte të tjera që pseudopolitikanë si ju dhe pseudanalistë të tjerë, mendojnë se është trumbetim komunist apo islamist. Ato marrëveshje janë histori, por tragjike e jona, dhe vetëm një i dehur mund ti keqinterpretojë.

‘Europa kurvë’ është quajtur për herë të parë nga poeti kombëtar At Gjergj Fishta, shqiptari i madh dhe mendje ndritur, i cili si gjithë rilëndësit e tjerë shkrinin mendjet dhe jetën për atdhe!

As shpëtimi nga eksodi, as nga shfarosja prej serbëve nuk e justifikojnë coptimin e Kosovës dhe dezintegrimi që po i bëhet me marrëveshjet në Bruksel dhe marrveshjet negative të pakos Ahtisari. Në të kundërtën, atëherë del se të gjitha ato kanë pasur qëllim tjetër të fshehtë dhe që rastësisht shqiptarët kanë përfituar nga kjo!  SHQIPTARI.EU


Në vijim reagimi i kryeministrit Mustafa për rugovistët!

Po bëjmë përgatitjet intesive për pritjen e mikut të madh të Kosovës, Zëvendëspresidentit të SHBA-së, Joe Bajden. Vizita e njeriut të dytë të demokracisë botërore është një ngjarje e madhe dhe e veçantë për Kosovën.
Themel i rugovizmit, pra i strategjisë politike të Presidentit Historik të Kosovës, Ibrahim Rugova ishte miqësia e përhershme me SHBA-të.
Aleanca Veriatlantike e udhëhequr nga SHBA e shpëtoi Kosovën nga ekzodi, shfarosja dhe zhbërja.
SHBA ishte aleati ynë kryesor në shpalljen e pavarësisë dhe në ndërtimin e institucioneve demokratike.
Ekspertiza politike dhe mbështetja e SHBA-së kanë qenë dhe janë jetike për Kosovën.
Ata që thirren në rugovizëm duhet të kenë besim në SHBA-të, sepse ky besim dhe kjo miqësi janë gurthemel, jo vetëm i misionit dhe vizionit të politikave tona shtetërore por kosideroj se edhe, i fatit të vendit tonë.
Vizita e Zëvendëspresidentit Bajden është konfirmim i përkushtimit tonë të përbashkët që marrëdhëniet me fqinjët, politikat gjeostrategjike dhe integrimet euroatlantike ti ndërtojmë në partneritet të plotë me SHBA-të.

 

(Foto ilustrim nga krijues në internet) 

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. fery thotë:

  Amerika i ndihmoi shqiptaret ne momente me te veshtira te historise se tyre, kur atyre realisht u kanosej reziku nga cfarosja kolektive sepse, shqiptaret e Kosoves kishin ditur ta zgjedhin personin qe do ti perfaqesoje dhe mbroje interesat e tyre …ne nji rrugetim te gjate dhe te rezikshem , e ky ishte Presidenti historik i Kosoves Ibrahim Rugova.Per rugovizmin e diteve te sodit qe qellimisht po thirren disa se gjoja ata na qenkan trashigimtar te asaje politike te paperseriteshme dhe te papare ndonjiher ne histori te popujve te rrobruar e qe shume po trumbetohet ne media koheve te fundit amerikanet , si te drejperdrejte qe jane , bash po ua perplasin ne suratin disa pseudorugovisteve kete rugovizem te sodit qe ama asnji lidhje me rugovizem nuke ka sepse , amerikanet kete rugovizem thjeshte , s po e njohin …!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(4) Nuk Pelqej(0)
 2. Xhafer Leci thotë:

  Kjo garniturë politike, vendin e kanë diku tjetër, e jo në qeverisje…!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(4) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...