Published On: 8 Gusht, 2016

Z.Isa Beg Mustafa! a t’kujtohet shoku yt Ali Shukria! Leht asht me falë tokën e huej, more Isa Beg!!!

Z.Isa Beg Mustafa!

Çun Lajçi

Po mundohna me t’ba t’mirë, prandaj po t’shkruej!

Isha në Banjën e Siarinës, në “Ditët e Diasporës” që organizohen me vullnetin e dy-tre shqiptarve autokton të Medvegjës, vetëm e vetëm që ta ruejnë identitetin e vet në trollin e falun nga ish shoku yt Ali Shukriu, e që Ti i harrove e kurrë si vizitove!
Aç sa m’erdhi mirë kur dola me recitue para tyne, po aç u pikëllova kur m’u kujtue Alia, i cili për tu avancue n’qeverinë Jugosllave, propozoj që Medvegja me Bujanocin e Preshevën të këmbehen me Zubin Potokun e Leposaviqin. I fali shqiptarët për nji grusht shkije të cilët tani faktikisht edhe këta po i mbesin Serbisë.
Po ti për çfarë gradash i shite bjeshkët e Rugovës z. Kryeministër?
Kah u ktheva, në nji kodër afër Prapashticës vezullonin qinda drita dhe si gjarpën i zi shkonte asfalti deri në oborrin e Kalasë.
Ajo ishte mbretnia jote z. Isa Beg Mustafa!
Thashë, mos o Zot kur të bahet demarkacioni me Serbinë, mos po të mbetet nën komunën e Medvegjës, e t’bie pika. Atëherë të bje n’mend për dhimbjen e Rugovasve.
Mendo edhe pak para se të votojnë deputetet se pastaj veç n’kërkofsh azil n’Ceti se eshtnat e Rugovasve as n’Kalanë vezulluese n’Keçekollë s’kan me të lanë.

Leht asht me falë tokën e huej, more Isa Beg!!!

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...