Published On: 5 Mars, 2016

Ymeri thotë se Kosovës po i vijnë rreziqe nga lëshimet e Thaçit për president

Kryetari i Vetëvendosjes Visar Ymeri mbajti sot konferencë për media në të cilën foli për rreziqet që po i vijnë Kosovës nga lëshimet që i bëri Thaçi karshi Serbisë vetëm e vetëm që të votohej për President. Por ata kanë folur edhe për Komunën e Prilluzhës, që sipas Ymerit, do të kontrollonte edhe linjitin për prodhim energjie.

“Thaçi nuk votohej dot për President pa u zotuar edhe një herë para Vuçiqit për themelim të “Zajednicës” dhe pa e marrë bekimin e tij. Votimi për Thaçin u shndërrua kështu në konfirmim të “Zajednicës”. Thaçi, sikur bashkëpunëtori i tij Mustafa, janë bërë një me “Zajednicën”. Sa më lartë synojnë të ngjiten, që ta kapin shtetin sa më gjerë e sa më thellë, aq më shumë duhet t’i japin Serbisë, vertikalisht në kompetenca e horizontalisht në territore”, tha Ymeri. Ai shtoi se ky votim i kushtoi buxhetit të Kosovës shuma marramendëse parash, një licencë për terminal doganor, e kosto të tjera për të cilat sigurisht se do të dëgjojmë në të ardhmen, politizim të mëtutjeshëm të OSHP-së me përfaqësues të Listës Serbe, transmeton Koha.net.

“Por më e dhimbshmja, rrezikon t’i kushtojë Republikës së Kosovës me “Zajednicë” sipas marrëveshjes së 25 gushtit 2015 (pra kundër aktgjykimit të Gjykatës Kushtetuese) dhe me zgjerim të territorit të kësaj “Zajednice” me edhe së paku një komunë, atë të Prilluzhës. Fshatrat Prilluzhë, Gracë, Babimoc edhe Plemetin, mendohet të jenë 4 fshatrat fillestarë për ta themeluar Komunën e Prilluzhës. Gjëja e parë që prek themelimi i një komune të tillë është bazeni i linjitit dhe termocentrali. Fshati Plemetin është thuajse i kufizuar me termocentralin dhe me një pjesë të pasurive të linjitit në Kosovë. Kjo do të thotë se themelimi i Komunës së Prilluzhës, i jep të drejtë kësaj komune që ta kontrollojë dhe kushtëzojë përdorimin e thëngjillit, në këtë rast për prodhimin e energjisë elektrike”, u shpreh Ymeri, duke shtuar se përmes themelimit të kësaj komune dhe integrimit të saj në “Zajednicë”, Serbia merr kompetenca shtesë, vendimmarrëse në përdorimin e thëngjillit të Kosovës.

Në territorin e kësaj komunë, thuhet më tej nga Vetëvendosje se kalojnë edhe hekurudha, rruga nacionale, lumi Sitnica dhe kanali Ibër-Lepenc.

“Toka bujqësore në këtë rajon ka rendiment të lartë, dhe me themelimin e kësaj komune rrezikohet që nën menaxhimin e “Zajednicës” që duan ta themelojnë Thaçi e Mustafa, ajo tokë të tjetërsohet. Një pjesë e tokave të banorëve të fshatrave Stanoc i poshtëm dhe Stanoc i epërm, që nuk do të jenë pjesë e Komunës së Prilluzhës, rrezikojnë të mbesin në Komunën e Prilluzhes pas ndarjes kadastrale. Ne nuk do të lejojmë që kjo të bëhet kurrsesi realitet. As “Zajednica” as zgjerimi i saj në kurriz të Vushtrrisë e Obiliqit”, thuhet nga Vetëvendosje.

Në fund u tha se ftojnë veçanërisht banorët e këtyre zonave, këshilltarët komunal, punonjësit e sektorit energjetik që sa më shumë e më intensivisht të organizohemi në parandalimin e këtyre dëmeve.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. Fishta thotë:

  O moj Shqipni mos ke frikë

  Se i ke djemt ne Amerikë

  O Hashim mos ke frikë

  Se e ke Albinin n’politikë

  Oj pozitë mos e ke frikën

  Se opozita s’ do Amerikën

  Oj Kosovë mos tu shterrt përroi
  Se Lirine s’e do Veton Murroi

  Oj Kosovë mos u tut mga ploja
  Se n’politik u hi Ramush gjojaa

  O Parlament, mos u tut qe rrxohet tavani
  Se n’to nuk u hyp Fisnik Orangutani

  Oj Kosovë mos u tut kurr prej serrbije
  Se ne Kosova ka Rrencolla pej Rusijee

  Oj Prishtinë ty po te zgjatet zullumi
  Se kryetar është bo Shpend tullumi

  Oj Serbi oj rraspi mos thuj se un hupa
  Se patriota jane Famtir Lima dhe Kupa

  Ani moj Siri o mos thuj o marovaaaa
  Ooo se me ty është Naim Trrnavaaa.

  Gjergj Fishta

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...