Published On: 30 Mars, 2016

Ymeri, për demarkacionin: Ndërkombëtarët punuan politikisht, për t’i sjellë stabilitet Qeverisë

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri, i është bashkuar karvanit të reagimeve ndaj rezultatit të paraqitur nga ekspertët e Komisionit ad-hoc Ndërkombëtar për demarkacionin me Malin e Zi.

“Si opozitë e bashkuar për muaj me radhë kemi kundërshtuar marrëveshjen për demarkacion. Argumenteve tona iu bashkuan specialistë vendorë e njerëz të fushës e të profesionit.

Argumenteve tona iu bashkëngjitën dhjetëra mijëra në protesta.

Kur thanë se po formojnë një grup për vlerësimin e demarkacionit, ne thamë se nuk do ta pranojmë, pasi nuk përfshinë në të asnjë specialist lokal. Nuk publikuan fare fushëveprimin e këtij grupi. Madje edhe ndërkombëtarët e përfshirë, nuk ishin specialistë.

Ky grup punoi politikisht për t’i sjellë stabilitet qeverisë së Kosovës.

Por, në këto kushte, stabiliteti i qeverisë është e kundërta e stabilitetit të shoqërisë sonë.

Përfundimet proqeveritare të komisionit ishin të pritura dhe të parashikuara në qëndrimin e përbashkët të opozitës.

Ne kishim të drejtë, prandaj do të vazhdojmë me protestat.

Demarkacioni në këtë mënyrë është i papranueshëm dhe kriminal ndaj Kosovës”, ka shkruar ai në Facebook.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Idriz Hysaj thotë:

    …spo di qka me than sa i perketë politikes e dim te gjithë;edhe barit e deleve e din politiken e shqiptarve ne Kosovë.Nje gje e dimë qe te gjithë kshilltaret e botes ma te kqi qe jan(mendoj pro serb) edhe serbet vete skishin ditë mu kujtu me u kujtu me udhheq kaq keq; kaq ne dam te kosoves:klane pa punsi ,mitrovica ,mallra nga serbia e barna kancerogjene ku edhe mos te kishte ndodh lufta fare mos me i marr kto mallra se na kemi pas argumente mjaft prej luftes se “”Nokshiqit”e ktej ku te gjith te paret na u kan vra si psh Bal Alia,Idriz Hysa,Hys Haxhietj po foli vetem nga famija ime ne Hagjaj ku na kan mbet shum hektar ne pjesen e Malazezve si ,,livadi i Hasa dreut etj ku ma shum se 50h si thojm na pas kujeve ku njifet kufiri siq thojm ne ne Rugov neper ,,Kuje”neper cep anea e atyne e ktej e jona.E tash psh vetem familjes ton Hysaj e Bajramaj qe jemi te një barku na i marrin ma shum se 70h.nuk e di qfar argumenti kur dihen trojet e gjyshve tane edhe sotë dmth ne kto hektar i kemi bash ne kufi kufizohem me malazes dhe çdo i rritur i din megjat qe i kemi ne mes veti edhe pse si kem kosit prej 97tes qe ka fillu lufta nuk di a kan ne kataster veq e di me jav shty kur kositeshin kusherive nje otkos bishe ne koflikt e sa i perket malazezvz ata e kan dite se ka i kem bile policia kufitare a befasu kur ju kan dhanë kopetencat me ra poshte nga çafa me klm edhe ata si kan ne kataster aty ku kufizohe ;kete e din gjdo qytetar i Hagjajjve edhe pse kan vdek pleqt…Idriz Hysaj fsh Haxhaj….

    Përgjigjiuni
    Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...