Published On: 8 Gusht, 2016

Xhudistja Majlinda Kelmendi, vajza që bëri historinë

 

Nga Skënder MULLIQI

Absolutisht, gjëja më e mrekullueshme në jetën plotë sfida, në jetën e bujshme, të një femre dhe sportisteje brilante është kurorëzimi me medaljen e artë të fituar në finalen e madhe të xhudos në Lojërat Olimpike në Rio, të pejanes Majlinda Kelmendit. Sa herë që druajmë dhe druajmë me arsye se a do të arrijë finalen e madhe, ajo gjeti forcën dhe kurajon për të qëndruar sypatrembur përballë seciles kundërshtare. Majlinda kishte gjithë atë forcë, gjithë atë vullnet të çelikt, gjithë atë qetësi  shpirtërore prej sportisteje kulminante për të dalë e para siq doli e para, në shumë kampionate botërore dhe kampionate evropiane. Për tu stolisur më medaljen e artë në një ngjarje sportive kulminante siç janë lojërat olimpike, duhet punë e  madhe dhe përkushtim i madh. Ajo ngriti vetën, ngriti Kosovën dhe mbarë shqiptarët në olimp. Ajo përballoi në finale italianen Odete Guiffrida, edhe pse dukej pak sa e lënduar. Ajo ishte e papërkulshme, ajo u lartësua duke bërë kështu historinë. Kur mori medaljen e artë e emocionuar, nuk i përballoi lotët e gëzimit. Majlinda e ngriti lart flamurin  dhe himnin e Kosovës. U emocionuan të gjithë shqiptarët kudo që jetojnë dhe veprojnë në botë. Majlinda i tregoi botës sportdashëse se vajzat shqiptare shquhen me bukurinë që ua ka falë Zoti, fisnikërinë, dinjitetin, sukseset… Ajo i tregoi botës se si vajzat shqiptare dinë të bëjnë mrekullira. Pas fitores së Majlindës edhe mëngjesi dhe lindja e diellit e ditës së nesërme  për të gjithë neve ishin shumë më ndryshe. Ajo na bëri krenarë që jemi shqiptarë…

Ishte kjo një ditë e madhe, një ditë që i harruam telashet që i sjellë jeta në nënqiellin e zymtësuar të Kosovës, nga ata që politikën dhe pushtetin, e kanë kuptuar si trampolinë nga ku do të  pasurohen  pafundësisht në kurriz të qytetarëve të lodhur nga gjendja e dobët ekonomike Majlinda  na bashkoi, siç po na bashkojnë  sukseset e pareshtura të sportistëve-futbollistëve tanë në Evropë. Po mos të ishin sportistët të cilët janë bërë  ambasadorët e Kosovës, nuk do të kishim pasur shumë  më çka të lavdërohemi. Edhe këtë sukses të Majlindës kjo kastë në pushtet  nuk do të ngurrojë ta përshkruajë si sukses të vetin. Suksesi i saj lidhet me punën dhe angazhimin e palodhshëm të vëllezërve Kukaj nga Peja.

Shtrohet pyetja, me çka të krenohet kjo kastë politike? Të krenohen më faktin së po humbin territore  në veri dhe jug, duke  e zvogëluar edhe ashtu Kosovën e vogël ! Të krenohen pse e po e mashtrojnë këtë popull që 17 vite më radhë së do të bëhët mirë, e  nuk po bëhet !Të krenohen së afër 30 përqind të popullatës po jetojnë skajshëmerisht dobët! Të krenohen së po e ladrojnë pushtetin sikur ta kishin bashqe të babës! E kanë pru në gjendje një popull sa një lagje të një qyteti mesatarë të Evropës ti braktisin vendlindjen për të ik diku sa më larg nga Kosova! Kanë mbetur të rinjtë tanë në mëshirën e kohës , e këta kaanë grumbulluar për vete të mira materiale të pa numëruara! I kanë larguar investitorët e haj për ti ruajtur biznesët e tyre. E kanë futur Kosovën në  në tunel të errësuar që nuk i dihet  fundi… nuk dua ti numëroj më dështimet e tyre sepse ato janë të pafundme. Historia do ti mbanë në mend ata që e lartësojnë shtetin dhe popullin e vet, siç po e bëjnë këtë punë për mrekulli sportistët tanë, e kështu edhe sportistja e madhe, Majlinda Kelmendi…

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...