Published On: 5 Maj, 2016

Xhevat Jusufi u ekzekutua nga afër nga uniformat e maskuara të UÇK-së

Siç kemi shkruar në pjesën e parë të rrëfimit, Xhevat Jusufi ishte përplasur fuqishëm dhe hapur, dhe me krenari kishte kundërshtuar urdhrat e shtabit të Likocit për largimin e fotos së Presidentit Rugova nga zyra e shtabit të zonës, ku ai ishte, ndihmëskomandant i Logjistikës për Zonën Operative të Shalës.

Informacionet tona konfirmojnë se së bashku me Xhevatin ndodhej edhe një komandant i UÇK-së, që sot është deputet, dhe se ai ka rrëfyer për momentin e kërcënimit.

Lexoni edhe:

http://www.shqiptari.eu/ekskluzive-deshmi-te-reja-edhe-dy-vrasje-rendojne-per-azem-sylen-dhe-skuadren-e-vrasjeve-gazetari-berbatovci-eshte-ekzekutuar-ne-shqiperi/

Por, nuk ka informacione më tej, përveç dëshmive të botuara dje se çfarë rruge ka ndjekur ky komandant atëherë, dhe tani deputet.

Por, ajo që është me rëndësi, prokuroria duhet të nis hetimet për këtë vrasje të dyshimtë, pasi ka të mbijetuar, dhe ka, nëse jo urdhërdhënës, personat të cilët hyn në konflikt dhe e kërcënuan me heqjen e fotos së Rugovës dihet se kush janë.

Sigurisht, se Xhevati dhe të tjerët nuk e kishin qëllim të flijoheshin për një foto, por ishin parimet e larta njerëzore, ndërgjegja e pastër për atdheun, që e bën të mos lëkundej përballë trysnisë vrastare, pasi tashmë dihej, se vrasjet politike kishin ndodhur, si ajo e ministrit të Mbrojtjes Ahmet Krasniqi, vrasja e Ilir Konushecit, atentatet vrastare ndaj Sabri Hamitit, dhe dështimi i atentatit ndaj Enver Malokut, dhe kushedi se sa ndaj tjerëve shumë prej të cilave raste nuk ka fare informacione.

Nga informacionet e reja për Gazetën Shqiptari.eu, Xhevat Jusufi u ekzekutua në ditën që kishte shkuar për furnizime në shtabin përkatës. Në rrugë e sipër gjatë kthimit, kah Pasoma   i del në prit një grup ushtarësh të maskuar dhe të veshur me rroba lara-lara.

Xhevati nuk do të dorëzohej, por do të luftonte deri në shterimin e municionit që mundi ta përdorte. Kur për shkak të pozicionit, në të cilin u gjend, nuk mundi të arrinte të merrte ndonjë armë tjetër apo municion, kur uniformat u siguruan se ai nuk kishte më asnjë fishekë, iu afruan dhe nga afërsia e ekzekutuan!

Ky moment do të përdorej për të propaganduar se ai ishte vrarë në një luftë të ashpër me forcat serbe.

Dhe të propozohej për hero nga ata që e vranë!

Sqarim:  Kjo pjesë të nderuar lexues nuk u botua dje, për shkak të sulmit nga hakerët në faqen tonë.

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/vrasjet-politike-xhevat-jusufi-u-vra-ne-prite-nga-komandantet-milioner-pasi-nuk-pranoi-ta-heqe-foton-e-rugoves/

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Xhafer Leci thotë:

    Vrasjet nuk mund i zbulojmë neve përmes shkrimeve, por neve mund ti nxisim qytetarët, tu japim guxim dhe kurajo, të gjithë atyre që kanë njohuri për vrasjet. Prandaj shkrimet kanë rëndësi të madhe në nisjet për hulumtimin e vrasjeve…

    Përgjigjiuni
    Pelqej(4) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...